Itthon Dercsényi Dávid 2015. október. 20. 09:55

Tüntetés után büntetés – megbírságolták a Migration Aidet

Nem jelentette be a szeptemberi tüntetését időben, ezért 50 ezer forintot kellene fizetnie büntetésként a szervezet szóvivőjének. Az, hogy nem lehetett pontosan tudni előre, mikor lesz az, ami ellen tiltakozni akartak, a jelek szerint mellékes. A szervezetnek a TASZnyújt jogi segítséget, ha szükség lesz rá.

Szeptember 2-re a Migration Aid aktivistái tüntetést szerveztek a készülő menekültügyi jogszabály-szigorítás ellen. A tüntetés rendben - rendbontás nélkül -, lezajlott, a szervezők szerint összességében jól is sikerült, leszámítva, hogy a pinceklubi tárlatmegnyitóra alkalmas hangosítás miatt a sok ezer ember közül csak kevesen hallhatták a beszédeket. Nem volt tehát miért aggódnia a szervezőknek – egy dolgot kivéve.

A tüntetés bejelentője, a Migration Aid szóvivője, Zsohár Zsuzsanna pénteken levelet kapott a Pest Megyei Rendőrfőkapitányságtól (PMRFK): kiderült, megbüntetik szabálysértés miatt, mivel későn jelentette be a demonstrációt. A gyülekezési törvény értelmében ugyanis három nappal az esemény előtt be kell jelenteni a rendőrségen a rendezendő tüntetést, ez pedig elmaradt – csak augusztus 31-én történt meg a bejelentés. Ezért 50 ezer forint szabálysértési bírságot róttak ki Zsohárra.

Nem lehetett látni, hogy mikor lesz a szavazás

A történet itt még nem ér véget. Emlékezhetünk, hogy a Parlament elé pénteken, augusztus 28-án nyújtotta be a szeptember 15-én hatályba lépő szigorított menekültügyi szabályozás, köztük a fegyverhasználatot engedélyező módosítását a kormány. Ebben szerepelt a menekültügyi válsághelyzet különleges jogállása, amelynek elrendelésekor a hatóságok engedély nélkül házkutatást tarthattak volna, és a gumilövedék, vízágyú használatának engedélyezése, illetve a menekültügyi jogi eljárás további lerövidítése, a határsértés kriminalizálása – ami miatt most több menekült börtönben ül. A módosító vitája csütörtökön kezdődött – ezt a Zsohár védelmét idő közben ellátó TASZ munkatársa, Hegyi Szabolcs szerint amúgy nem lehetett előre látni, hiszen rendkívüli ülést hívott össze az Országgyűlés.

Drága mulatság volt?
Börcsök Zsófia

A gyülekezési törvény szerint tehát legkésőbb vasárnapig be kellett volna jelenteni a tüntetést, de, mivel Zsohár csak vasárnap este ért haza külföldről, hétfőn tudta csak benyújtani az engedélyt. Ezt meg is kapta azzal a kiegészítéssel, hogy szabálysértést követ el. Zsohár ezért méltányosságot kért: felivézve: vasárnap ért haza, ekkor kezdődött a szervezés és az egyeztetéssorozat, ezért jelentett be csak hétfőn. Erre hivatkozva kérte, hogy a rendőrség tekintsen el ez esetben a 72 órától.

Hegyi szerint ezért sem kellene a szabálysértési törvény fő szabályát alkalmazni, hanem a kivételt. A jogszabály szerint ugyanis mentesül a szabálysértés alól az, aki a rendezvény szervezésének megkezdését követően haladéktalanul olyan rendezvény szervezését jelenti be, amelynek célja a résztvevők véleményének egy, a bejelentéshez képest három napon belül, előre nem láthatóan bekövetkezett vagy nyilvánosságra került eseménnyel összefüggő kinyilvánítása. (Például ma kiszivárog egy titkos kormányfői beszéd, amelyben a politikus bevallja, hazudott az ország valós gazdasági állapotát tekintve a közvéleménynek és más hatóságoknak – ez esetben érthető, ha aznap estére jelentenek be magánszemélyek demonstrációt, nem három nappal későbbre.)

Most kezdődik a tánc

De miért nem akarta a Migration Aid később megrendezni a tüntetést, hogy ne kelljen szabályt sértenie? Szerintük azért, mert akkor lekésték volna a parlamenti vitát és szavazást, és mindenképp ez előtt akarták megmutatni, hogy jelentős tömegek helytelenítik a kormány elképzeléseit. Ahogy Hegyi fogalmaz: a véleménynyilvánítással a jogalkotót akarták befolyásolni.

Most tehát megjött a határozat: a hatóság nem fogadta el a bejelentéskor kifejezett méltányossági kérelmet, a szabálysértés tehát fennáll.

Zsohár Zsuzsanna most meghallgatást kér a hatóságtól, és azt kéri, hogy az eddig a törvény betűjének megfelelően hozott döntést vizsgálja felül. Ha a meghallgatás nem hoz változtatást, jön a jogi út, Zsohár és a TASZ megtámadják a PMRFK döntését, lényegében a fentebb elmondottabbakra hivatkozva.

Soros, fizess!

Ha végül érvényben marad, jogerőssé válik a szabálysértés, több út is áll a szervezet előtt. Először is rendezhetik a büntetést, , azaz az aktivisták összedobhatják a pénzt. Közülük többen máris jelezték, hogy készek beszállni. De végső soron közmunkával is ledolgozható a büntetés.

A büntetés ténye amúgy csak tovább erősítette a politikai jellegű vitát, ami viszont éppenséggel a Migration Aid szándékával megy szembe (bár a tüntetés céljai nyilvánvalóan politikaiak voltak, hisz a kormányt akarta rávenni szándékainak megváltoztatására – a szerk.). A tüntetést ugyanis nem a szervezet, hanem Zsohár és társai szervezték aktivistaként, a Migration Aid kilépett az esemény mögül, mert nem akarta, hogy politikai felhangot kapjon a tevékenysége.

Börcsök Zsófia

Zsohár Zsuzsanna a következő állásfoglalást juttatta el a hvg.hu-nak: „A tüntetés kiváltó oka elsősorban a humánus bánásmód iránti elkötelezettség volt. Nagyon sajnálom, hogy kívülről nem titkolt belpolitikai tartalommal töltötték meg. Nem hinném, hogy a menedékkérők jogszerű egészségügyi ellátásáért tett nyilatkozataim kapcsán orvossá, a MÁV-kocsik lezárásának kapcsán pedig masinisztává alakultam volna. A civil lét keretét az egy adott kérdéskör köré szerveződő feladatok határozzák meg. Ha kell, szemetet szedek, ha úgy gondolom, hogy jelentősen sérül a tevékenységem fókuszában állók joga, akkor az érdekérvényesítésre leginkább alkalmas eszközt keresem meg hozzá. Ettől még sem főkefés, sem politikus nem válik belőlem.”

Miért Zsohár fizet?

Egy közterületen tartandó rendezvényt mindig magánszemélynek kell bejelentenie, akkor is, amikor egy szervezet hirdeti meg az eseményt. Hegyi Szabolcs szerint ennek az is az oka, hogy szükség esetén legyen kit felelősségre vonni.

Hirdetés