Itthon Domány András 2015. október. 06. 19:41

Fel akarják függeszteni a Budapesti Ügyvédi Kamara működését?

Domány András
Szerzőnk Domány András

Egy fideszes törvényjavaslat látszólag általánosságban akarja rendezni a fővárosi ügyvédi kamara helyzetét, nagyon úgy fest a dolog, mintha egyedi ügyből kiindulva, egyéni képviselői indítványnak álcázva akarná átírni a törvényeket a kormánypárt.

Völner Pál Fidesz-képviselő kedden benyújtott törvényjavaslata és annak indoklása egy szót sem szól arról, hogy a Fővárosi Ítélőtábla szeptember 25-én megsemmisítette a Budapesti Ügyvédi Kamara 2014-es vezetőségválasztásának eredményeit, csak általánosságban utal arra, hogy rendezni kell, mi történjék akkor, ha az igazságügyi miniszter az ügyvédi törvény alapján egy jogszabálysértő kamarai szerv működését felfüggeszti, vagy az ellenőrzésére felügyelő biztost rendel ki.

A politikus, aki hosszú ideig maga is ügyvéd volt, úgy javasolja kiegészíteni a törvényt, hogy ebben az esetben a Magyar Ügyvédi Kamara, vagyis az országos testület intézkedhessen: megbízásából az érintett területi kamara közfeladatait ideiglenesen egy másik területi (megyei) kamara, esetleg a Magyar Ügyvédi Kamara elnöksége vagy egyik tisztségviselője láthatná el.

Völner Pál
MTI / Máthé Zoltán

”A köztestületi autonómia részleges, átmeneti csorbulását komoly igazságszolgáltatási érdekek indokolják” – szól az indoklás. A képviselő szerint ez azért lehet szükséges, mert egy vitatott helyzetű területi ügyvédi kamara bármely szervének döntése, vagy az általa kiállított okirat érvényessége, létrejötte esetleg kétségessé válhat.

A budapesti esetben azonban az érintettek szerint ilyesmiről nincs szó, működésük törvényes, csak a választást kell megismételni, és addig a 2010-ben választott vezetők maradnak tisztségükben, hiszen a  törvény szerint a korábban választott tisztségviselők mandátuma addig tart, amíg az újakat – szabályosan – meg nem választják. Trócsányi László igazságügyi miniszter sem nyilatkozott arról, hogy valamilyen felügyeleti intézkedésre készülne. Igaz, a budapesti ügyvédség körében szerveződött, de a szabálytalannak bizonyult 2014-es közgyűlésen leszavazott belső ellenzéknek erről más lehet a véleménye.

Bár Völner Pál úgy fogalmaz, mintha csak általánosságban jutott volna eszébe éppen most egy eddig nem szabályozott esetre megoldást keresni, nehéz mást feltételezni, hogy ismét egyedi ügyből kiinduló alkalmi törvényhozási kezdeményezésről van szó, és ismét szakmai egyeztetést nem igénylő egyéni indítvány formájában, noha éppen Trócsányi miniszter ígérte ennek a gyakorlatnak a visszaszorítását.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?