Szerda délután a menekültek egy csoportja megpróbált áthatolni a horgosi-röszkei kisebbik határátkelőn, több száz készenlétis érkezett a helyszínre, vízágyút és könnygázt is bevetettek a kövekkel és fadarabokkal dobálózó menekültek ellen, 14 rendőr megsérült. Egyre több busz már Horvátország felé indul a macedón-szerb határról Magyarország helyett. A horvát határ meghatározott helyein is kerítések épülhetnek Orbán Viktor szavai szerint. Pintér Sándor részleges határzárat rendelt el a Röszke-Horgos autópálya határátkelőhelyen, valamint a Röszke-Horgos közúti határátkelőhelyen csütörtök 0 órától 30 napig. Egy hosszú nap összefoglalója.
- Szerda hajnalban megérkeztek az első, migránsokkal teli buszok a szerb–horvát határ mellett fekvő Sidbe, ez az első jele annak, hogy a szigorított magyar határvédelem miatt megváltozhat a migránsok útvonala.
- A rendőrség közölte, hogy kedden a magyar-szerb határszakaszon 316 emberrel szemben intézkedtek a rendőrök, és az elfogottak negyede-ötöde gyermek. A migránsok jelentős részénél nem merült föl bűncselekmény gyanúja, így esetükben idegenrendészeti eljárás indult.
- Megszülettek az első jogerős bírósági ítéletek a szegedi bíróságon: három menekültet egy, hatot pedig két évre tiltottak ki Magyarországról. A vádlottak mind felnőttek voltak, heten iraki, ketten szír állampolgárságúnak vallották magukat. A vádlottak a terhükre rótt bűncselekmény elkövetését mind beismerték, valamennyien a korábban mások által megrongált határzáron keresztül léptek illegálisan magyar területre. Valamennyi bírósági ítélet jogerőssé vált, és egy vádlott sem kérte a neki tolmács által lefordított döntés írásbeli kézbesítését anyanyelvén.
- A határ szerbiai oldalán várakoztatott menekültek negyed 12 körül rángatni kezdték a drótkerítést, rongyokat csavarva köré. Egy menekült férfi lecsillapította a kedélyeket, de ultimátumot adott a rendőröknek: ha 1 óráig nem engedik be őket, akcióba lépnek.
- A dühös tömeg végül kora délután, nem sokkal három óra után megrohamozta a kerítést a röszkei-horgosi átkelőnél. A rendőrök könnygázt és vízágyút is bevetettek, több páncélozott autó és rendőrsorfal is felállt a határnál. A szerb rendőrök nem voltak készültségben, könnygázból nekik is jutott. Többször is megindult a menekültek egy kemény magja a rendőrök és a kerítés ellen, köveket, cipőket dobáltak rájuk.
- Eközben a törvényalkotási bizottság enyhített a válsághelyzet idején bevetett katonák jogállásáról szóló törvényjavaslaton: a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet idején bevetett katonának általában a rendőrségi és nem a honvédségi törvény előírásai szerint kell működnie, fegyverhasználati joga van, de kötelezettsége nincs, és a fegyver vagy más, testi sérülés okozására alkalmas kényszerítő eszköz használata soha nem irányulhat emberi élet kioltására.
- A bukaresti külügyminisztérium bekérette a magyar nagykövetet, akivel több témában ismertették a román álláspontot, így a Budapest által a magyar-román határra tervezett kerítés megépítéséről, Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszternek Victor Ponta román miniszterelnökre vonatkozó "elfogadhatatlan" nyilatkozatairól, valamint Szili Katalin miniszterelnöki megbízott múlt heti erdélyi látogatásáról. Előzőleg Victor Ponta román kormányfő azt mondta: a magyarországi döntéshozók semmivel nem jobbak, mint a szíriaiak, vagy a líbiaiak, akiknek országaiból menekülnek a bevándorlók és hogy a magyar vezetők hozzáállásának sajnos egyáltalán semmi köze az európai gondolatvilághoz a menekültválság tekintetében. A magyar külügy visszautasította a kijelentéseket és jegyzéket juttatott el a román külügyhöz, amit nem vettek át a magyar nagykövettől.
- Manuel Valls francia miniszterelnök a menekültválságról a nemzetgyűlésben rendezett vitában azt mondta: Franciaország "nem fog habozni" visszaállítani a határellenőrzést, amennyiben az szükségessé válik a következő napokban vagy hetekben.
- Szlovénia is bejelentette a nap folyamán, hogy a migrációs válság miatt ideiglenes határellenőrzést vezet be a Magyarországgal közös határán. Az osztrákok is közölték, hogy a szlovén határon ellenőrzést vezetnek be.
- Magyarország a horvát határ meghatározott helyein is kerítést létesít - közölte Orbán Viktor a Die Presse című osztrák lap honlapján szerda este megjelent interjújában. A kormányfő hozzátette, hogy erről már beszélt a belügyminiszterrel, és már "tervek vannak erre". A lap felvette, hogy ehhez idő kell, amire a miniszterelnök azt válaszolta, hogy Magyarországnak már van gyakorlata, majd hozzátette, hogy az igazi erőt nem a kerítés jelenti. "Vannak új törvényeink, amelyek szigorú büntetést irányoznak elő az illegális migránsok számára" - jelentette ki.
- Az Európai Parlament plenáris ülésén arról döntöttek, hogy sürgősségi eljárással, már csütörtök délelőtt szavaz arról az európai bizottsági javaslatról, amelynek értelmében 120 ezer menekültet telepítenének át Görögországból, Olaszországból és Magyarországból más tagállamokba.
- A kormányszóvivő Röszkén azt mondta, a magyar rendőrök a testükkel védik a határt, nem fognak senki sem átengedni, ellenőrzés nélkül senki nem juthat be az országba. Ugyanitt Bakondi György miniszterelnöki főtanácsadó elmondta: semmilyen ultimátumnak nem enged a magyar rendőrség, amely higgadtan reagál, nem került sor fizikai kényszerintézkedésre, csak könnygáz és vízágyú bevetésére. Arról is beszélt, hogy két migránst, egy fiút és egy lányt a tiltakozók átdobtak a kerítésen magyar területre, a mentők őket is ellátták.
- A rendőrség este közölte: a napközbeni összecsapásban 14 rendőr sérült meg. "A rendőrök tartják az országhatárt és uralják a helyzetet" - ezt a címet adták közleményüknek.
- Pintér Sándor este közölte: részleges határzárat rendelt el a Röszke-Horgos autópálya határátkelőhelyen, valamint a Röszke-Horgos közúti határátkelőhelyen a közbiztonság védelme érdekében. A részleges határzár csütörtök 0 órakor lép életbe és 30 napig tart. A részleges határzár időtartama alatt a Magyarország és Szerbia közötti határszakaszon Magyarország államhatára nem léphető át.