Vitára nincs szükség menekültügyben, mert a kormány elvégezte a nemzeti konzultációt, és a magyarok véleményt nyilvánítottak – mondta Orbán Viktor. Utalt rá, hogy újabb nemzeti konzultáció is jöhet. Szerinte egyre kevesebb lesz a menekült, egyre több a gazdasági bevándorló, és több tízmillió ember készül Európába. A menekültek kapcsán járványveszélyt emlegetett, a tomboló fociultrákról meg azt hitte, hogy majd belátóbbak lesznek. Szeptember 15-tól, az új menekültügyi szabályok bevezetésével új világ jön – mondta, a magyar-román focimeccset pedig alig várja.
Felhatalmazva érzi magát Orbán Viktor miniszterelnök, hogy a menekültválság ügyében cselekedjen, mivel kellő időben elvégezték a nemzeti konzultációt a bevándorlásról (a kormány szerint egymillió magyar állampolgár nyilvánított véleményt) – derült ki péntek reggeli interjújából, amelyet a Kossuth rádió 180 perc című műsorának adott.
"Ha nem lenne mögöttük a nemzeti konzultáció, akkor lenne egy meddő vita arról, hogy mi történik, de ilyen vitára nincs szükség" – mondta Orbán. "Az adott körülményekhez képest kellő időben, demokratikus kiindulópontból, határozottan cselekedtünk" – fogalmazott.
Az interjúban utalt rá, hogy lesz módjuk a magyarok véleményét újabb nemzeti konzultációban szondázni.
A befogadóállomások vízzel, ellátással várják a menekülteket, "de kényszeríteni nem tudjuk őket, hogy oda menjenek" – tette hozzá Orbán, aki az interjúban arról is beszélt, hogy a menekültek ittléte járványveszéllyel is jár. (Az ENSZ közegészségügyi szervezete, a WHO éppen csütörtök este adott ki közleményt arról, hogy a közhiedelem ellenére semmilyen összefüggés nincs a fertőző betegségek behurcolása és a migráció között. Sem az ebola, sem a MERS terjedésétől nem kell tartani – a szerk.)
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy a Keleti pályaudvarnál kialakult "balhét" szerinte a német elhibázott kommunikáció, a Németországba szóló meghívó "hamis ígérete" idézte elő. Ha nem védjük meg a határainkat, akkor újra és újra tízmilliók fognak jönni Európába – jelentette ki.
Azt hitte, belátóbbak lesznek az ultrák
"Ne is mondja" – válaszolta Orbán, amikor a riporter az éjszaka a városban törő-zúzó szélsőjobbos huligánokról kérdezte. A miniszterelnök saját bevallása szerint azt hitte, hogy több megértés van a huligánokban. "Nemcsak az európai vezetők, néha én is illúziókat kergetek" – mondta.
A várhatóan a hónap közepétől hatályos új magyar bevándorlási szabályokat úgy jellemezte: szeptember 15-től egy másik időszámítás kezdődik.
Orbán szerint a gazdasági bevándorlók többen vannak, mint az igazi menekültek, és arányuk egyre nőni fog. Több százmillió ember a világon, Afrika belsejében, Ázsia bizonyos részein, aki ha híreket olvas, rájön, hogy a jobb életet hamarabb éri el Európában. És mivel az EU-vezetők szavai meghívásnak hangzanak, útnak fognak indulni – jövendölte a magyar miniszterelnök, aki szerint több tízmillió ember fog megjelenni az európai határokon. "Nem tudunk mindenkit beengedni" – mondta. "Ha gazdag vagy, erősnek is kell lenni. Gazdagnak és gyengének lenni a legkockázatosabb kombináció a politikában" – fogalmazott.
Prágában több megértésre számít, mint Brüsszelben
A kormányfő az előző napi, a bevándorlásról folytatott brüsszeli tárgyalásait úgy értékelte: komoly véleménykülönbség van az EU és Magyarország között, mert az uniós vezetők nagy része úgy gondolja, mindenkit be kell engedni. Pedig ha mindenkit beengedünk, vége Európának – mondta Orbán Viktor, aki szerint a mostani "népvándorlásnak" korlátlan az utánpótlása.
A pénteki prágai találkozóra készülő kormányfő azt mondta, arra számít, hogy a V4-ek körében nagyobb megértésre számít, mint Brüsszelben. "Innen jobban lehet érteni a valóságos világot, ideológia nélkül lehet a valóságos világról beszélni." Orbán szerint a visegrádi országok értékesnek tekintik saját identitásukat, történelmüket, "nem egy teljesen új történelmet szeretnének megindítani" – fogalmazott.
Ami a brüsszeli tárgyalásokat illeti, Orbán úgy értékeli, hogy konstruktív megbeszélést folytatott Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnökkel és Donald Tuskkal, az Európai Tanács vezetőjével is, a szocialista Martin Schulz EP-elnökkel "pedig olyat, amilyet lehetett".
Orbán saját bevallása szerint teljes szívvel szolidáris a görög néppel, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy ha teljesítené schengeni kötelességeit, akkor nem lennének problémák. "Nem mi vagyunk a frontállam, hanem Görögország. Mi azért váltunk frontországgá, mert Görögország nem teljesíti a kötelességeit."
Nagyon készül a magyar–románra
"Be fogom fújni a labdát a nézőtérről, az ott lévő 20 ezer másik nézővel együtt" – mondta a péntek esti magyar-román focimeccsről. Azt nem árulta el, milyen eredményre számít, mint mondta, "a kormánytagok góltotót rendeztek, ahogy egy férfiak által dominált közösségben szokás, de nem nyilvánosak a tippek".