Berendelte a külügy az osztrák nagykövetet, miután az osztrák kancellár élesen bírálta a menekültválság magyarországi kezelését. Magyar Levente államtitkár visszautasította a vádakat, és arról is beszélt, hogy szerinte Schengen felülvizsgálata de facto megkezdődött. Nem cáfolta egy Orbán–Merkel-találkozó lehetőségét sem, bár kvótarendszert továbbra sem akar a kormány.
A magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium berendelte az osztrák nagykövetet, miután Werner Faymann osztrák kancellár keményen bírálta a magyar kormány menekültpolitikáját. A találkozó után Magyar Levente, gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkár tartott sajtótájékoztatót, aminek fő üzenete egyetlen mondatban összefoglalható: bírálat helyett tisztelet illetné a menekültkrízis kezeléséért és a schengeni határok védelméért tett magyar erőfeszítéseket. Az államtitkár ezt a fejére is olvasta a nagykövetnek.
Az államtitkár azt mondta, a Magyarországot kritizálók "frusztráltságuknak és ötlettelenségüknek" adnak hangot, ezért minden vádat visszautasított. Szerinte a magyar hatóságok emberfeletti erőfeszítéssel igyekeznek úrrá lenni a helyzeten, az utóbbi napok kaotikus tömegjelenetei pedig elkerülhetetlenek ott, ahol ennyi ember zsúfolódik össze.
Inog Schengen?
Újságírói kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy az illegális határátlépők magyarországi regisztrációjáról a továbbiakban sem mond le a magyar állam, még ha ez sokba is kerül, a regisztráltak pedig szinte azonnal továbbállnak. Az államtitkár szerint egy országnak tudnia kell, kik lépnek a területére, másrészt az uniónak is tartoznak annyival, hogy nem engednek be bárkit a schengeni határokon belülre.
Arra viszont nem válaszolt konkrétan, hogy a továbbiakban a menedékkérőket milyen papírokkal engednék fel a Keleti pályaudvarról induló nemzetközi vonatokra. Szavaiból azonban arra lehetett következtetni, hogy regisztrált menedékkérőknek a továbbiakban nem állnának az útjába, még ha ez szembe is megy az EU-n belüli utazás szabályaival.
Szintén kérdésre azt is mondta az államtitkár, hogy a schengeni egyezmény de jure felülvizsgálata még messze van, viszont de facto ez már meg is kezdődött. Ezzel arra utalt, hogy vasárnap este óta minden teherautót és furgont megállítanak az osztrák-magyar határon. Az államtitkár reményét fejezte ki, hogy ez nem sokáig marad így, mert ezzel ellehetetlenedik a "békés, háborítatlan közlekedés".
A kormány kisebbségből is ellenzi a kvótát
Magyar azt is nehezményezte, hogy 24 órán belül már a második "baráti, szövetséges ország" kritikája miatt kellett kiállnia. Ugyanis korábban a francia külügyminiszter nevezte "botrányosnak" egyes kelet-európai országok viselkedését a menekültválsággal kapcsolatban, és külön kitért a magyar határzárra. Az államtitkár szerint erre már csak azért sem volt alapja a francia politikusnak, mert Magyarországra az idén, lakosságához arányítva, harmincszor annyi menedékkérő érkezett, mint Franciaországba.
Ismét elmondta Magyar, hogy nem érti, miért nem dicséri a magyarokat ugyanúgy a többi ország, mint azt a regisztrációval kapcsolatban hétfőn megtette Angela Merkel. Majd rátért arra, hogy Orbán Viktornak továbbra is nagyon jó a személyes viszonya Merkellel. De arról nem tud, hogy a két politikus beszélt volna a közelmúltban, viszont nem is cáfolta, hogy lehetséges ilyen tárgyalás a napokban. Erre remek alkalmuk lesz csütörtökön Brüsszelben.
A német kancellár kedd délután ismét azt nyilatkozta, hogy a kvótarendszer lenne szerinte európai méretekben az egyetlen lehetséges megoldása a migránskrízisnek. Erre reagálva Magyar Levente tolmácsolta a kormány változatlan álláspontját: továbbra sem akarnak kvótát, még ha ezzel egyre inkább kisebbségben is vannak. "Milyen logika alapján kellene befogadnunk még több menekültet, ha már így is Magyarországon regisztrálnak általában a legtöbben?" – keverte össze az államtitkár a befogadott menekülteket a menedékkérőkkel.