Magyarország négy méter magas kerítéssel akarja megnehezíteni a menekültek egyébként is keserves útját – írja a The Guardian. A brit lap fényképes beszámolót közöl a szerb-magyar határról, ahol gyalog próbálnak belépni Magyarországra a migránsok – a kormány tervei szerint már nem sokáig. Négyméteres kerítéssel zárnák le ugyanis ezt a több mint 170 kilométeres határszakaszt. A menekültek azonban nem adják fel. A belépéssel azok is újra megpróbálkoznak, akik egyszer már kudarcot vallottak.
A cikkben leírják, hogyan próbált átjutni a magyar oldalra egy 15 fős szíriai csoport. Megvárták, amíg besötétedik, kikapcsolták telefonjaikat, és kettesével lépték át a határt – így állítólag hellyel-közel ki tudták játszani a hőérzékelőket.
Egyikük, egy 23 éves gyógyszerész rágyújtott, de a többiek egyszerre szóltak rá, hogy oltsa el azonnal, még lebuktatja őket. A csapatban többen megpróbálkoztak már a határátlépéssel, de a magyar rendőrök őrizetbe vették őket, és mehettek vissza Szerbiába. Most újra nekifutottak a határnak, mert tudják, hogy ha sikerül, belépnek az EU területére.
Egy 36 éves szíriai értékesítő azt mesélte: azután jött el Aleppoból, hogy lebombázták a házát. Szerinte a macedón-görög határon simán át tudtak csusszanni, de a szerb-magyar határ már kemény dió.
És még keményebb lesz. A magyar kormány négyméteres kerítéssel akarja útját állni ugyanis az olyan menekülteknek, mint az előbb bemutatott szíriaiak – olvasható a cikkben.
A szerb-magyar határon sötétben átszökő menekültek között orvosok, üzletemberek, idősek és gyerekek egyaránt vannak. Gondolnak az utánuk érkezőkre, és megjelölik az utat, ahol elhaladtak.
Mindegyikükben közös, hogy az embercsempészek könyörtelenül lehúzzák őket. Van, akik képes 10 ezer eurónyi összeget kifizetni azért, hogy telefonon instrukciókat kapjon a határátlépéshez, vagy esetleg kocsi várja a magyar oldalon.
Az is közös bennük, hogy többnyire nincsenek hivatalos okmányaik, de tudják: nem szabad ujjlenyomatukkal bekerülniük illegális menekültként a hatósági nyilvántartásba, mert akkor esélyük sincs az EU-ban maradni.
Busszal, hajóval, vonattal, de főleg gyalog
A The Guardian térképes grafikán mutatja meg, mekkora útra vállalkoznak azok a migránsok, akik például Afganisztánból próbálnak eljutni az EU-ba. Finoman szólva is kockázatos, kimerítő és kényelmetlen az utazás, amelynek a végállomása erősen bizonytalan.
Az még a jobbik eset, ha buszra esetleg hajóra szállhatnak, és így juthatnak el egyik országból a másikba. Vannak ugyanis olyan szakaszok, amelyeken csak gyalogolni tudnak. Ha át is jutnak a most már fő akadálynak számító szerb-magyar határon, valószínűleg csak akkor tudnak Ausztriáig menni, ha már az EU-ba belépéskor azonnal autót tudnak szerezni, és legalább Budapestig eljutnak, hogy ott vonatra szállhassanak.
Egy kalap alatt a menekültek és a bűnözők
A cikkben idézik Kovács Zoltán kormányszóvivőt, aki szerint a kormány kénytelen lépni a menekültek ügyében, hogy megállíthassák a bevándorlók áradatát. A lap megjegyzi, hogy a magyar kormányzati nyilatkozatokban egy kalap említették a menekülteket a bűnözőkkel, szélsőségesekkel, nemzeti konzultációt indítottak a bevándorlásról, valamint meglebegették, hogy táborokba kellene zárni a menekülteket Európában.