2015. június. 17. 08:52 MTI Utolsó frissítés: 2015. június. 17. 13:07 Itthon

Központosítja a kormány a rezidensképzést

Jövőre az ideinél mintegy 3 milliárd forinttal több, csaknem 6,9 milliárd forint jut a fiatal szakorvosok ösztöndíjprogramjára. A rezidensek ezentúl nem egy kórházzal vagy egyetemmel, hanem az állami képzési központtal szerződnek képzésük idejére – írta a Napi Gazdaság. A rezidensszövetség nem tűnik elégedettnek.

Már ez év júliusától átalakítják a szakorvosképzést oly módon, hogy a rezidensek felmenő rendszerben nem egy-egy konkrét kórházzal, egyetemmel, hanem az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központtal (ENYKK) szerződnek, és illetményüket is központi költségvetési forrásból biztosítják – számol be a szerdai Napi Gazdaság.

Az újság cikke szerint a jövő évi költségvetési tervezet szerint az ideinél mintegy 3 milliárd forinttal több, csaknem 6,9 milliárd forint juthat 2016-ban a fiatal szakorvosok ösztöndíjprogramjára. Részben e többletforrással szeretnék elérni, hogy minden fiatal orvos, aki szeretne, részt vehessen támogatott szakképzésben.

Zombor Gábor egészségügyi államtitkár szerint idén minden eddiginél többen, 838-an jelentkeztek ösztöndíjasnak, és mivel ez évtől már minden jelentkezőt be is fogadnak a programba, ezzel 2500-ra nő az ösztöndíjas rezidensek száma.

Mégis többen mennének külföldre

A Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint a kormány erőfeszítései ellenére tavaly 15 százalékkal több 29 évesnél fiatalabb orvos kérte ki a külföldi munkavállaláshoz szükséges iratokat, mint egy évvel korábban.

"Többször felhívtuk a figyelmet, hogy az ösztöndíjak önmagukban nem jelentenek megoldást" – mondta Dénes Tamás, aki szerint bár valóban több fiatalt fogadtak be idén az ösztöndíjrendszerbe, a 2014-ben végzetteknek mindössze a 40 százaléka érdeklődött a pályázati lehetőségek iránt.

Az elnök szerint a betegbiztonság csak akkor fog javulni, ha az összes egészségügyi dolgozóra kiterjedő, kiszámítható bérrendezésbe kezd a kormány.

 

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.