Itthon hvg.hu 2015. június. 10. 21:46

"Jómagam nem vagyok egy James Bond" - áll a Belügyminisztérium válaszában

A Belügyminisztérium egészen különösen hangszerelt válaszban próbálta a TV2-nek cáfolni, hogy a rendőrök operatív akcióban figyelték volna a hétvégi plakátrongálásokat. Operatív akció alatt eszerint egy jóval komolyabb és titkosabb tevékenységet kell érteni, és ez azért annyira nem volt az.

Csúsztatott a Tények szerda esti adása a Belügyminisztérium (BM) szerint, miután a TV2 műsorában elhangzott, hogy a rendőrök elismerték a bevándorlásellenes plakátok figyelését, miközben a minisztérium tagadta az "operatív figyelést".

A BM most kiadta azt a választ, amelyet eredetileg a TV2-nek küldtek a megkeresésre, és vannak benne érdekes részletek.

Még mindig a hétvégi történetről van szó, amelynek a jegyzőkönyve kikerült a lapoktól a plakátszaggató Együtt-aktivistáktól, és amely jegyzőkönyvben a rendőrök leírják, hogy a felettesüktől azt az utasítást kapták, hogy figyeljék a konzultációs plakátokat, majd leírják, hogy hogyan próbáltak civilben maradni, hogy ne ismerjék fel őket.

A TV2 erről kérdezhette a belügyet, amelynek sajtósa kiadta a nekik küldött választ, amelyben ilyen fordulatok szerepelnek: "Jómagam nem vagyok egy James Bond, de ha egy operatív megfigyelést végző rendőr kéklámpás, csíkos, rendőrségi feliratú autóval figyel meg valamit/valakit, akkor azt a rendőrt nyilvánvalóan ki kell rúgni." Ezzel arra céloz, hogy az operatív megfigyelés nem helyénvaló kifejezés, mert a rendőrök normál rendőrautóval voltak. Az aktivisták persze nem így mesélték: civil ruhások tartóztatták fel őket, és csak azután jött a rendőrautó. Azért se hívjuk operatívnak az akciót, fejti ki másutt, mert akkor a jegyzőkönyv titkos lenne, és nem vihette volna el az elkapott aktivista.

A sajtós azt is leírja, hogy "a rendőrök nem a plakát közvetlen közelében tartózkodtak, hanem "sétáltak", tehát még véletlenül sem őrizték a plakátot, mert nem ez volt a dolguk. Belátom, aki még életében nem olvasott rendőri jelentést, és ezzel – szerencséjükre – sokan vannak így, félreértik a megfogalmazásokat, szóhasználatokat, aki pedig félre akarja érteni, az félre is érti". A sajtós azon is ki van akadva, hogy többen elhitték, hogy a rendőrök DNS-mintát vettek a plakátokról, miközben csak festékmintát vettek.

Hirdetés