Egészségügyi dolgozók vonultak kedden délután a Hősök teréről az Emmi épületéhez, hogy felhívják a figyelmet nehéz helyzetükre és anyagi megbecsülésükért, az egészségügy jövőjéért tüntessenek. Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár igazat adott a demonstrálóknak.
Folyamatosan frissülő cikk!
Az ápolók nemzetközi napjára szervezett vonulást a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara. A tüntetéshez több szakmai szervezet csatlakozott.
A Hősök terén fehérbe és feketébe öltözött tüntetőket egyaránt látni lehetett, a feketébe öltözöttek kevesebben voltak.
A tüntetők 17 órától gyülekeztek a Hősök terén, ahol felszólalásokat hallgattak meg. A beszédek előtt elénekelték a Himnuszt.
Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke szerint körülbelül hatezren vesznek részt a demonstráción. Szerinte egy szép és nehéz szakma az övék, de nincs utánpótlás, mert anyagilag sem becsülik meg őket. "Turkálóban vásárolt ruhákban kelll dolgozni romos épületekkel" – fogalmazott. "Mit csináltok a megérdemelt pihenés alatt?" – tette fel a kérdést a kamarai elnök. "Dolgozunk!" – jött a válasz a tömegtől.
Balogh Zoltán ismertette 12 pontjukat, amelyet a kamara honlapján is közzétettek.
Egy másik felszólaló szerint a magyar egészségügyi ellátó helyeken sokszor kötszerre sincs pénz, és a dolgozók hiába panaszkodnak, a miniszterek, államtitkárok szerintük nem hallgatják meg őket. "Elég" – skandálta a tömeg.
Az otthonápolási es hospice szolgálat képviselője arról beszélt, hogy ők is a rendszer részei, aprópénzért dolgoznak, ráadásul minden ágazati juttatásból kimaradtak.
A stadionok árnyékában vergődő kivéreztetett egészségügyet nem veszik észre a VIP ellátásban résztvevők – ezt már a MESZK Csongrád megyei képviselője mondta, és nagy tapsot kapott.
Számítások szerint 22 ezer szakdolgozó hiányzik a rendszerből, 10 év múlva pedig már 40 ezer lehet ez a szám – hangzott el a demonstráción.
A Hősök terén látni lehetett rendőröket, de nem voltak sokan. A Dózsa György úton viszonylag folyamatos volt a forgalom.
A felvonulók az Andrássy út egyik sávján indultak a belváros felé 18 óra körül. "Jöhet a pénzeső", "A foci virágzik, az egészségügy elvérzik", "Ha mi segítünk, hogy élhess, te is segíts, hogy élhessünk" – egyebek mellett ilyen feliratú transzparenseik vannak a demonstrálóknak.
A menet fél 8 előtt nem sokkal érkezett meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma Arany János utcai épületéhez a Bajcsy-Zsilinszky úton át, hogy petíciót adjanak át az egészségügyért felelős államtitkárnak.
Zombor Gábor 20 óra előtt jelent meg a helyszínen felállított színpadon, de a résztvevől kifütyülték. Az államtitkár azt mondta: a MESZK március 21-i nagygyűlése után ágazati egyeztetés indult el, amire évek óta nem volt példa. A demonstrálók átadták petíciójukat az államtitkárnak egy szakmai anyaggal együtt, amit az ágazati szakszervek és szakértők dolgoztak ki az egészségügyi szakdolgozók helyzetének javításáért.
Cser Ágnes szakszervezeti vezető is próbált szóhoz jutni, de őt szintén kifütyülték.
Zombor Gábor ezután újra megpróbálkozott a beszéddel, és a szervezők arra kérték a tüntetőket, hogy hallgassák meg az államtitkárt. Zombor Gábor azt ígérte: igyekeznek segíteni abban, ami a hatáskörük alá tartozik, a dolgozók többi kérését pedig képviselni fogják a megfelelő fórumon. A tüntetők követeléseivel kapcsolatban pedig azt mondta, hogy a dolgozóknak igazuk van, majd lelépett a színpadról.
A demonstráció végén újra elénekelték a Himnuszt.
Eközben a Kossuth téren
Egyebek mellett a biztonságos betegellátásért és a bérek emeléséért tüntettek délután a Kossuth Lajos téren is az Őszintén az Egészségügyről Akciószervezet szervezésében, párhuzamosan a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara tüntetésével.
A nyolc érdekképviseletből álló akciószervezet rendezvényén Selmeczi Kamill, az Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnöke azt mondta: látni kell, hogy a magyar egészségügyet az ápolás felemelése nélkül nem lehet olyan színvonalra hozni, amilyet a betegek elvárnak.
"Bele kell nyúlni a pénztárcába, az állam pénztárcájába, oda kell adni azt a pénzt, azt a fizetést, azt az elismerést, amit ez az ágazat megérdemel" – tette hozzá.
Ezek a tüntetők a Clark Ádám téren gyülekeztek, majd a Lánchíd, a József Attila utca és a Nádor utca érintésével vonultak a Kossuth Lajos térre.