Itthon MTI-OS/hvg.hu 2015. május. 12. 13:04

Beszól a török nagykövetség a veszprémi örmény emlékműre

Az emlékműveknek "a gyűlölet éltetése és az ellentéteken alapuló ellenséges érzület megfogalmazása helyett" a barátság talaján kellene állniuk a török nagykövetség szerint. A "népirtás" egy jogi terminus, az 1915-ös események tekintetében pedig nincs konszenzus ezzel kapcsolatban – írták.

Mind a magyarországi török közösség, mind a török nagykövetség sajnálattal értesült arról, hogy 2015. május 8-án egy örmény emlékmű felállítására került sor Veszprémben – írta kedden közleményben a török nagykövetség.

A török nagykövetség szerint az emlékműveknek "a gyűlölet éltetése és az ellentéteken alapuló ellenséges érzület megfogalmazása helyett" a barátság talaján, elsősorban az adott ország szellemiségét és érdekeit szolgálva kell létrejönniük.

A Veszprém TV információja szerint a megyeszékhely Szent Imre terén álló elmékmű a száz évvel ezelőtt Törökországban meggyilkolt másfél millió örmény emlékére épült. A szobrot május 8-án állították fel. Magyarország, amelynek Törökország a fő diplomáciai partnerei közé tartozik, hivatalosan nem ismeri el genocídiumnak az örmények megölését.

A török nagykövetség szerint az emlékmű feliratában megjelenő hibák még egyszer rámutatnak arra a tényre, hogy a történelem megítélését a történészekre kell bízni. A feliraton szereplő "1915-Törökország" kifejezés azt jelzi, nincsenek tisztában azzal, hogy a Török Köztársaságot 1923-ban alapították. A "népirtás" egy jogi terminus. Az 1915-ös események tekintetében pedig nincs konszenzus a jogi, akadémiai és politikai élet szereplői között – áll a közleményben.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.