Itthon Lakner Dávid 2015. május. 08. 00:32

Tölgyessy: Ennyire közvetlenül még Rákosi sem központosított

A Jobbik a magyar válság édesgyermeke, és csak az tud ellene fellépni, aki bölcsebb megoldásokat kínál nála – csakhogy a fiatal generációnak már nem szól se a Fidesz, se a baloldal. Tölgyessy Péter szerint a magyar társadalom azt hiszi, hogy a Jobbik nem lenne korrupt párt, miközben ők is irányított kapitalizmust vinnének, amelynek lételeme a klientúraépítés és a korrupció. Az elemző egy csütörtöki rendezvényen hosszasan beszélt a Fidesz és a Jobbik viszonyáról, és hogy miért tartunk bizonyos értelemben ugyanott, mint 25 évvel ezelőtt.

Az LMP-s pártalapítvány, az Ökopolisz rendezvényét Tölgyessy Péter a magyar válság okainak számbavételével kezdte. Mint ahogy azt már számtalanszor leírta, „Magyarország hallatlanul rosszul teljesített az elmúlt 25 évben”, Szerbia után hazánk teljesítménye volt a leggyengébb. A gazdaságpolitikai elemzések szerint távolabb vagyunk Ausztriától, mint a rendszerváltás idején. Az elemző szerint a lengyelek kedvezőtlenebb helyzetből indultak, de mégis sikerült mostanra felzárkózniuk, megelőzve ezzel minket is. Tölgyessy később is visszatért Lengyelországra, kifejtve: az ő példájuk igazolja egyben azt is, hogy nagyon mélyről is fel lehet emelkedni, így van remény Magyarország számára is.

Tölgyessy úgy látja, a 90-es taxisblokádtól kezdve egyre élesebb ellentét volt a két tábor között, mindkét oldal azt gondolta, hogy a kormányra kerülés érdekében bármit meg lehet tenni. Ezt túlzott polarizációnak lehet nevezni az elemző szerint, aki előadása végén már arról beszélt: ki lehet mondani, hogy Csurka István és Tamás Gáspár Miklós kijelentéseivel vette kezdetét az egész. Mint mondta, Csurka kijelentette, hogy az ellenfelei Kun Béla örökösei, míg TGM azzal adta meg a hangot: ha a jobboldal nyer, Horthy-rendszer jön, mucsa és diktatúra. Tölgyessy úgy látja, huszonöt év után ugyanitt tartunk, csak közben kiderült, hogy sokaknak épp ez kell.

Az elemző kifejtette: ezt a két feladatot próbálta a Fidesz megoldani, kilendíteni az országot a válságból, és lezárni a hideg polgárháborút. A Fidesz úgy gondolta eszerint, hogy vége a száz éve zajló háborúnak, végre szabályos, új honfoglalást lehet csinálni. „Ekkor már megvolt a nagy csalódás a húszéves demokráciában.” Tölgyessy kifejtette: a térségben a magyarok csalódtak a leginkább a kapitalizmusban, míg itt az elfogadottsága 8 százalék körül volt, addig a cseheknél-lengyeleknél 50 százalék felett.

Hallatlanul demokratikusnak hangzott, mondta Tölgyessy, hogy a Fidesz majd teremt egy olyan világot, ami az átlag magyar mezővárosi vállalkozónak tetszik. Emellett hozzájött szerinte az az ezeréves magyar eszme, hogy mi vagyunk a legjobbak, jobban tudjuk, merre kell mennünk, csak valaki mindig elnyom minket. „Egyfelől irigykednek a Nyugatra, de amikor nem sikerül közeledni, daccal, elutasítással válaszolnak.”

Irányított kapitalizmus és korrupció

Tölgyessy úgy látja, klienselven épített magyar kapitalizmusban élünk, a Fidesz irányított gazdaságot hozott, a jó és érdemes magyarok pedig azok lesznek így, akik táboron belül vannak. „Egy eltökélt jobboldali számára önmagában siker, ha egy jobboldalit neveznek ki a Nemzeti Színház élére” – hozott példát később a kultúra területéről, de szerinte így volt ez a XX. században a földosztásokkor is. Emellett az elemző szerint a nagy ellátórendszerektől és a szegényektől vontak el pénzt, kevesebb jutott felsőoktatásra, egészségügyre, kultúrára. Ugyanakkor a költségvetés tartósan egyensúlyba került, bár igen drágán. A „dzsentris túlköltekezés” ugyanis mindig benne volt a magyar kormányokban, de ezt a leginkább a baloldal járatta túl Tölgyessy szerint, például a száznapos programmal. „A hatalom legitimációt akart vásárolni fogyasztás által” – mondta. Most legalább öt évig alatta voltunk az elvárt számoknak – tette hozzá.

Rendszerszerűen benne van az irányított kapitalizmusban a korrupció, efféle rendszerben pedig hősnek kell lennie annak, aki nem korrupt, vélekedett Tölgyessy. „Vitatható működése ellenére” példaként említette itt Kövér Lászlót. Most viszont sorra buknak le a képviselők az elemző szerint, „valakinek a háza kezdett el nőni”. Így nagyon lehet irigynek is lenni az ilyen gyanús módon megszerzett jövedelmekre.

"A csúnya mondja a csúnyának, hogy csúnya"

Tölgyessy már 2010-ben hallotta fideszesek beszélgetéseiben, hogy azt képzelik, bármikor lesöprik a Jobbikot, ha akarják, most azonban már látszik, hogy a Fidesznek nincs is csodafegyvere a Jobbik ellen. Szerinte már csak azért sincs ilyen fegyver, mert nagyon közel van egymáshoz a két párt: ha Orbán Viktor versenyre kel velük, akkor csak még közelebb kerül hozzájuk, és ebben a játszmában az övé a gyengébb pozíció.

A politikai elemző úgy látja, hogy az Orbán Viktor által előszedett halálbüntetés témájából is a Jobbik jött ki jól, hiszen az erről szóló vágyakat ugyan meg tudja fogalmazni a Fidesz, de kiderül, hogy azokat nem tudja teljesíteni. Az pedig továbbra sem derül ki, hogy a Jobbik mit tud teljesíteni. A korrupcióra visszautalva a magyar társadalom Tölgyessy szerint azt hiszi, hogy a Jobbik kormányon nem lenne korrupt párt, miközben szerinte nyilvánvaló, hogy ők is irányított kapitalizmust vinnének, ennek pedig a lényege a klientúraépítés, és annak pedig része a korrupció. Amíg Magyarországon irányított társadalomban gondolkozunk, addig a politika korrupt lesz – jelentette ki Tölgyessy. A Jobbik nagy hiányossága jelenleg a kapcsolatrendszer hiánya, mondja Tölgyessy. Aztán egy olyan példát is hozott, hogy amikor az egyik jobbikos képviselő felszólalt a parlamentben az ukrán helyzetről, akkor olyan volt a beszéd, mintha egyenesen oroszból fordították volna.

A Jobbikkal szembeni reakciókról azt mondta, hogy csak a fasisztázás megy, de ennek annyi értelme van mindössze, mint Simicska gecizős megszólalásainak: "a csúnya mondja a csúnyának, hogy csúnya", nem érnek el vele semmit. A Jobbikról azt is elmondta, hogy a párt édesgyermeke a magyar válságnak, s az tud ellene fellépni, aki a Jobbiknál bölcsebb megoldásokat kínál, de a fiatal generációnak már nem szól sem a baloldal, sem a Fidesz, csak a Jobbik.

A Jobbik a fő ígérgető

Az LMP-t is kritizálta Tölgyessy az egyébként LMP-s alapítvány által szervezett rendezvényen. Azt mondta, hogy korszakváltó ötletre volna szükség a részükről, de ennek nyoma sem látszik. A harcos antikapitalizmus pedig nem lehet ilyen, mondta. Szerinte ugyanis az LMP-nek tudnia kellene, hogy a kapitalista rendszer alapjait nem szabadna támadnia, mert csak kapitalizmusban vannak erős zöld pártok. Az LMP kapitalizmusellenes megszólalásai esetében egy ínyenc még látja a különbséget az LMP és a Jobbik megszólalásai között, de az átlagpolgár már kevésbé – véli Tölgyessy.

A baloldalról azt mondta az elemző, hogy a PM sokszor olyan dolgokat fogalmaz meg, mintha egy nagyon fejlett országnak politizálna, miközben az ország valódi helyzetére kellene reagálniuk. A magyar baloldal egyébként is mindig felülről szerezte meg a hatalmat és felülről politizált – mondta, és szerinte éppen azért is sikeres a Jobbik, mert alulról építkezik, és a legkevésbé vezérelvű.

Tölgyessy egyébként azt mondja, hogy Jobbik programját elolvasva úgy látja, ők a fő ígérgetők, mert például ígérnek három vízlépcsőt a Dunára, de nem látja, miből lehetne ezt megvalósítani. Arra a jobbikos követelésre, hogy a külföldi cégek itt is fizessenek a dolgozóknak ugyanannyit, mint saját hazájukban, azt mondta: ha itt ugyanannyit lehetne keresni egy német cég alkalmazottjaként, mint odakint, akkor egy német cég sem jönne ide, ugyanúgy, ahogyan a magyarok sem mennénk el Londonba dolgozni ugyanannyi fizetésért, mint amennyit idehaza kapnak.

A magyar társadalom most úgy érzi, hogy eddig mintát követtünk, de most, 25 sikertelen év után kezdhetjük végre a saját utunkat járni. Miközben Tölgyessy szerint az is csak részlegesen volt igaz, hogy mintát követtünk, és erős kétségei vannak, hogy a feltételezett magyar úttal lesz-e három vízlépcső a Dunában.

Még a keretszámokról is Orbán dönt

Ami az Orbán-kormány intézkedéseit illeti, az elemző úgy látja, sosem volt még olyan mértékű a centralizáció, mint most, ennyire közvetlenül szerinte még Rákosi sem központosított. Ez történt a közoktatás, az egészségügy és a közigazgatás esetében. „A Fidesz mindig bürokráciacsökkentésről beszélt, de ennek ellenkezője történt.” Az alul lévők így rettegnek a felelősségtől Tölgyessy szerint, és van, hogy még a keretszámokról is Orbán Viktor dönt.

Aztán az internetadó ötletében szerinte megjelent minden Fidesz-negatívum, miközben Orbán úgy gondolhatta, ez egy jelentéktelen dolog, csupán kiterjesztik a távközlési adót. Az ilyen központosító hatalmakat amúgy is irritálja az internet szabadsága – vélekedett az elemző, aki szerint viszont a miniszterelnök azzal, hogy rögtön visszakozott, kihúzta ellenfelei alól a talajt. Bár korábban elindult egy önszerveződés Tölgyessy szerint, de ez karácsonyra kifulladt, „egyre szánalmasabb tüntetések jöttek”, végül csak néhány tucat ember kiabálta, hogy „Orbán, takarodj!” Eközben a baloldal megújításának kísérlete nem sikerült, az új baloldal pedig egyre kevésbé tűnik létezőnek.

Kérdésre válaszolva az elemző kifejtette: a baloldal most már jó ideje próbál megújulni, a rendszertagadó radikalizmus pedig jobbfelől jelenhetett meg, „ez most már faktum”. A kádári gyökerű baloldal Tölgyessy szerint képtelen volt átalakulni, az LMP pedig beszorult a zöld sarokba, elfogadva az ökopárt szerepét. Egy olyan posztmodern államban, mint Németország, lehetne így is, de itt nem – tette hozzá. Akik pedig kívülről próbálkoztak, a semmibe hulltak – hol van ma például a Milla, tette fel az elemző a kérdést. A térségben egyedül vagyunk Tölgyessy szerint, ahol a kádári gyökerű baloldal még létezik, miközben a fiatalok már oda sem figyelnek a régi baloldalra. „MSZP-s szülők vannak jobbikos gyerekekkel.”

Tragédiába vezetett Kádár kísérlete

A kapitalizmusellenességről is hosszan beszélt az elemző: szerinte például a magyarok úgy viszonyulnak a bankokhoz, mint az amerikai bankrablók, azt hiszik, benn ott vannak a pénzeszsákok, amin ülnek a gonosz tőkések. A kormány így a semmit hódította meg Tölgyessy szerint a bankokkal, amiket ha rosszul kezel, nagy bajok lehetnek még. A kapitalizmusellenesség a sertéshús áfájának csökkentésében is tetten érhető Tölgyessy szerint, ami alkotmányellenes is lehet – mondta. „Irtózatos pofon azoknak, akik más ágazatokban vannak.”

A kádárizmus kapcsán az elemző arról beszélt, hogy valamekkora felzárkózásélménye akkor volt a magyaroknak, így nem érzékelték, hogy „olyan kísérletet próbált ki a magyar társadalom a kommunizmussal, ami tragédiához vezetett”. A XX. században csak ekkor tudtak valamennyire tervezhető-élhető életet kialakítani szerinte az emberek.

Felidézte a rendszerváltás utáni éveket is Tölgyessy, aki szerint a fideszes mitológiában úgy van, hogy ha három héttel később vannak a választások ’94-ben, már be sem jutnak. A rendszerváltás idején Tölgyessy is úgy hitte, hogy lefelé tart az MSZP, de Horn Gyula megcsinálta a gyurcsányi kampányt tíz évvel korábban, Tiborc módjára felpanaszolta a magyarok bajait. „Volt, hogy a nyugdíjasok szabályosan körbeállták és simogatták.” Tölgyessy úgy látja, ezt csinálja ma a Jobbik is, és „nem az van a választókban, hogy de mindezt mégis miből, hanem hogy hurrá!” Az elemző kifejtette: az MDF sem csinált jóformán semmit, de azt várták tőle, hogy rögtön oldja meg az emberek bajait, így fél évvel megválasztása után csalódtak is.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.