Itthon hvg.hu 2015. május. 06. 12:48

Nézőpont: Előjöttek a rejtőzködők, és az ellenzékkel szimpatizálnak

A kormányközeli elemzőműhely szerint a Jobbiknak nem fog sikerülni a nagy áttörés, mert "látszólag mérsékeltebb kommunikációjával" a párt elijeszti régi radikális szavazóit. A pártpreferenciákat is mérték: ez alapján a Fidesz stagnál, míg a rejtőzködők közül sokan kijöttek a fényre, és az ellenzéki pártokat erősítik a Jobbiktól az LMP-ig.

Márciushoz képest nem változott érdemben a Fidesz–KDNP támogatottsága a teljes népesség körében, a rejtőzködők viszont nagyobb arányban vallották be valamely ellenzéki párthoz kötődő szimpátiájukat – derül ki a Nézőpont Intézet reprezentatív közvélemény-kutatásából, amelyet a Heti Válasz megbízásából készítettek április 20-a és 25-e között.

Az ezerfős kutatás alapján a teljes népesség körében a kormánypártokkal 28 százalék rokonszenvez, a Jobbik 19, az MSZP 10, a DK 6, az Együtt 3, az LMP pedig 8 százalékos támogatottsággal bír.

Előjönnek a rejtőzködők és az ellenzékre szavaznak

Ezúttal a rejtőzködők nagyobb arányban vallották be valamely ellenzéki párthoz kötődő szimpátiájukat. Arányuk 26 százalékról 16 százalékra csökkent, a Jobbik, az MSZP és az LMP tábora pedig egyaránt 3 százalékkal nőtt.

A kormánypártok tábora a márciusi 29 százalékkal statisztikai értelemben azonos.

Vona Gábor Jobbik-elnök
Fülöp Máté

Az aktív választók körében a Fidesz-KDNP 36, a Jobbik 28, az MSZP 13, a DK 10, az Együtt 3, az LMP pedig 7 százalékos táborral rendelkezik.

A kormánypártok potenciális támogatottságának aránya márciushoz képest nyolc százalékkal alacsonyabb, ám a választási részvételében biztos népességre vetítve az eltérés elhanyagolható, alig több mint 50 ezer fős. A pártok potenciális táborainak egymáshoz viszonyított aránya így elsősorban az ellenzéki szimpatizánsok magasabb aktivitása miatt változott.
 
Pártpreferenciák a teljes népesség körében és a prognosztizált választási eredményhez legközelebb eső potenciális szavazói bázison:

Nézőpont Intézet

Nem fog összejönni a Jobbiknak az áttörés

Az elmúlt fél évben a Jobbik az elégedetlenek, a protestszavazók egy részét be tudta csatornázni táborába – többek között a tapolcai időközi választás eredménye is ezt jelzi.

Több olyan strukturális korlát is áll viszont a párt előtt, mely gátat szabhat a további erősödésnek. A Jobbik elsősorban a politikával kevésbé foglalkozó rejtőzködő szavazókat vonta be támogatói közé, az újak jellemzően középfokú végzettséggel bíró, munkás- és alsó középosztálybeli, aktív keresők. A településtípusokat vizsgálva elmondható, hogy a Jobbik a megyei jogú városokban, valamint a falvakban és községekben erősített.

A látszólag mérsékeltebb kommunikációval megcélzott, új Jobbik-táborba tartozókkal szemben viszont a politikailag aktívabb, régi táborba tartozók inkább a párt nyelvi radikalizmusával értenek egyet, ezért őket a mérsékeltté váló retorika eltántoríthatja a párttól.

Sokan félnek a Jobbiktól, Vonával sem elégedettek

Mindez kiegészül azzal, hogy Vona Gábort egy potenciális miniszterelnök-jelölti versenyben csak a teljes népesség 13 százaléka támogatná, tehát kevesebben, mint pártját. A kormánypártok esetében teljes az egyezés, a párt támogatói szinte kizárólag Orbán Viktort tartják alkalmas kormányfőnek. A Jobbik esetleges győzelmétől is sokan tartanak.

A párt 2018-as hatalomra kerülését csak a megkérdezettek 7 százaléka tartaná nagyon jónak, 19 százalék inkább jónak, 29 százalék inkább rossznak, 22 százalék pedig nagyon rossznak. Az ellenzők így összességében a megkérdezettek több mint felét teszik ki. A rejtőzködők, valamint a Fidesz-KDNP és az egyéb ellenzéki pártok szimpatizánsai is döntő mértékben az ellenzők táborát erősítik.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2025. január. 11. 20:00

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Egyre több női előadó tör be a magyar popzenébe, érezhető egyfajta „girl power” a területen. Nemrég jött ki például cserihannának (polgári nevén Cseri Hannának) Hirtelen mélyül, Lenkke_-nek (Fehér Lili) pedig Törik a beton címmel új albuma, ennek apropóján nemcsak a dalokról és a csajos zenékről, hanem a Z generációról, a káromkodásról és a kommentekről is beszélgettünk.