Itthon hvg.hu 2015. április. 20. 13:24

Felbolydult ma az ELTE TáTK: információs sztrájkot tartanak az oktatók

Nagy a felháborodás a kormány tervei miatt az ELTE Társadalomtudományi Karán. Hétfőn az oktatók nem a szokásos tananyagot adják le, hanem a kart fenyegető felsőoktatási koncepcióról beszélgetnek a diákokkal. A hallgatók tiltakozásokra készülnek.

A hvg.hu információi szerint az ELTE Társadalomtudományi karának hallgatói érdekképviselete (ami nem egyenlő a HÖK-kel) összefogott a kar oktatóival, és a ma este hatra meghirdetett fórum előtt ún. "információs sztrájkot" tartanak. Ez azt jelenti, hogy a tanárok nem a szokásos tananyagot adják le a mai nap folyamán, hanem a kart fenyegető felsőoktatási koncepcióról beszélgetnek a diákokkal.

Mint arról beszámoltunk: az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) felsőoktatásért felelős államtitkársága a bolognai rendszer felülvizsgálatáról döntött, ennek következményeként megszűnnek a nemzetközi és társadalmi tanulmányi alapszakok.

A karon egyébként folyik a készülődés, a diákok molinókat, plakátokat készítenek, az sem kizárt, hogy az esti fórum után tüntetés is lesz.

Stiller Ákos

A több szak bezárását jelentő javaslat ellen a TáTK hallgatói szombaton tiltakozó Facebook-oldalt indítottak, melynek hétfőre majdnem 6000 támogatója lett.

A tervezetet ellenzők hétfő este 6 órára hallgatói és oktatói fórumot szerveznek az ELTE lágymányosi kampuszának aulájába.

Stiller Ákos

A hallgatókból és oktatókból álló szervezőcsoport vasárnap éjszaka sajtóközleményt adott ki, melyben elfogadhatatlannak tartották, hogy a kormány az egyetemek véleményével szemben, hatástanulmányok nélkül dönthet szakok megszüntetéséről.

A nemzetközi szakos hallgatói képviselet és a kar oktatói szerint „a kormányzat ezzel teljes bizonytalanságot teremt, hiszen ezzel azt mutatja, hogy egy tollvonással eltörölhet neki nem tetsző, a politikájába nem illeszkedő akkreditált szakokat, bármilyen szakmai indoklás és átláthatóság nélkül”.

Tiltakoznak a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) hallgatói is. A javaslat nem csak a nemzetközi és a társadalmi tanulmányok szakokat szüntetné meg, hanem a BME Gépészkarának ipari termék- és formatervező mérnöki alapszakát is, mert az Emmi indoklása szerint az nem specifikus mérnöki szakmára készít fel, "márpedig a munkaerőpiac sokkal specifikusabb és magas szintű tudással rendelkező mérnököket igényel".

Horák Péter, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szakfelelős tanszékvezetője a Magyar Nemzet kérdésére hiánypótlónak nevezte a fenyegetett szakot.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.