A kormány Vár-felújítással kapcsolatos terveiből két dolog tűnik biztosnak: egyre több kormányzati jelenlét lesz a Várban, és Orbán a kellő körültekintéssel kezeli a Palota kupolája felújításának ügyét.
L. Simon Lászlóval készített interjút a Magyar Narancs, melyben a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára többek közt a már felújított és a még felújítandó Vár tereinek funkcióiról beszél, és kitér a költségekre is. Úgy tűnik, a Palota és a Vár új tereinek egy funkciója biztos, a reprezentatív, vagyis hogy a hatalom megjelenjen időszakosan, diplomáciai események idejére, illetve állandó, hivatali jelleggel. Reprezentatív célokra L. Simon ígérete szerint viszont csak évente 2 százalékban használná a kormány a Palotát, az idő fennmaradó részére a funkciót most keresik – ötletelés folyik.
A felújítás költségeiről L. Simon azt mondta, hogy helytelen hozzáállás azt gondolni, máshonnan veszi el a beruházás a pénzt, hisz „mindenre kell, hogy jusson". Azt elismerte, hogy az összköltség legalább 100 milliárd forint, de hozzátette, hogy ezt nem egyik napról a másikra kell nélkülöznie a költségvetésnek, hiszen a projekt legalább tízéves kifutású.
Az interjú végigmegy az összes részprojekten: a tervezett átépítésen és a hasznosítási lehetőségeken, a meglévő funkciók esetleges kiköltöztetésén (Nemzeti Galéria, Országos Széchenyi Könyvtár). Megtudjuk, a legnagyobb építészeti kihívás a Palota kupolájának rekonstrukciója, ami a Palota C épületének felújítását is érinti, és a "miniszterelnök úr is roppant óvatos ez ügyben”. Amikor pedig a városligeti múzeumi negyed egyes épületeiről kérdez a Mancs (ahová egyes tervek szerint a Galéria is költözne), miszerint Orbánnak állítólag nem tetszenek, az államtitkár nem bíz semmit a véletlenre: „Ezt tőle kell megkérdezni, mindenesetre én tiszteletben tartom a véleményét”. Az azért elárulja, hogy neki a Szent György téren felépítendő új Nemzeti Galéria ötlete tetszik.
A részletek a budai Várral kapcsolatos kormányzati tervekről az e heti Magyar Narancsban olvashatók.