Itthon hvg.hu 2015. április. 08. 10:46

Nol: Még kérdéses, elmegy-e emlékezni Áder Moszkvába

Egyre kényesebb üggyé válik az a moszkvai ünnepség, amelyet a második világháborús európai győzelem 70. évfordulója alkalmából szerveznek. Oroszország ukrajnai politikája miatt az uniós vezetők nem mennek el az eseményre, de több mint 20 állam vezetői már megerősítették, hogy ott lesznek Moszkvában május 9-én. Azt nem tudni, hogyan döntött a magyar köztársasági elnök – derül ki a Népszabadság kedden megjelent cikkéből.

Az orosz vezetők azt szeretnék, ha minél több vendéggel demonstrálhatnák, hogy szerintük nem működik az Oroszország elszigetelésére irányuló politika. A nyugati vezetők viszont úgy akarnak távol maradni, hogy közben ne sértsék meg a nácizmus elleni küzdelem áldozatainak emlékét – olvasható a lapban.

A rendezvényre 68 ország képviselőit hívták meg, és Szergej Ivanov, az orosz elnöki adminisztráció vezetője szombaton arról számolt be, hogy eddig 25 állam, valamint nemzetközi szervezet vezetői erősítették meg részvételüket. A teljes létszám csak a hónap végére alakul ki, mert „néhány külföldi vezető még gondolkodik” – tette hozzá.

Közben az örmény elnök is bejelentette hétfőn, hogy ott lesz a Kreml falánál, és a kaukázusi ország hadseregének egy kisebb egysége is felvonul a Vörös téren. Belgrád szintén elküldi katonáit a díszszemlére.

Itthon a Köztársasági Elnöki Hivataltól nem érkezett válasz arra, hogy Áder János részt vesz-e a második világháború európai befejezésére emlékező moszkvai ünnepségeken – írták a keddi keltezésű cikkben.

A Népszabadság az államfő hivatalától azt is megkérdezte, mikorra várható döntés, illetve mit mérlegel az elnök ebben az ügyben. A KEH Sajtóigazgatósága a válasz megküldéséig türelmet kért – tették hozzá.

Könnyen lehet, hogy az uniós vezetők közül a cseh elnök mellett csak a görög kormányfő és a ciprusi elnök megy el a moszkvai megemlékezésre. A tagországok jó része, így Nagy-Britannia, Lengyelország, a balti államok és Bulgária már jelezte, hogy vezetői Moszkva Ukrajna-politikája miatt távol maradnak, csakúgy, mint az Európai Tanács első embere, Donald Tusk és Barack Obama amerikai elnök.

Persze többségük arra törekszik, hogy a meghívás elutasításával ne sértse meg a nácizmus elleni harc áldozatainak emlékét. Az amerikai külügyi szóvivő például azt mondta, hogy Washington képviselteti magát az ünnepségen, de még nem dőlt el, kivel, Angela Merkel német kancellár pedig a Győzelem napja után, május 10-én utazik Moszkvába megkoszorúzni az Ismeretlen Katona Sírját.

Ott lesz viszont az ünnepségen többek közt a kínai, az indiai, a dél-afrikai és a szerb elnök, elmennek Vietnam, Kuba, Mongólia vezetői. Kim Dzsong Un észak-koreai diktátor is meghívást kapott, az ukrán államfő viszont nem kapott. Örményországon kívül egyelőre csak Belarusz, Kazahsztán, valamint Türkmenisztán elnöke ígérte részvételét a rendezvényen, a Független Államok Közösségének más országai alacsonyabb rangú delegációt küldenek.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.