A zuglói önkormányzat megváltoztatta korábbi döntését: Várnai Lászlót, a CivilZugló Egyesület képviselőjét mégsem fosztották meg tisztségétől. Viszont más formában szankcionálták a képviselőt hiányos vagyonnyilatkozatai miatt.
Március közepén a zuglói képviselőtestület 12-10 arányban méltatlannak nyilvánította Várnai Lászlót, a CivilZugló Egyesület képviselőjét a mandátumára. Várnai ellen a Fidesz kezdeményezett méltatlansági eljárást adótartozásai miatt, a testületi döntéssel tulajdonképpen visszavonták képviselői megbízatását.
A zuglói testületben 9 fideszes, 10 baloldali (ebből 2 PM-es), 1 jobbikos, 1 LMP-s, illetve a CivilZugló Egyesületet képviselő Várnai László (egykori LMP-s) ül. A szavazás az MSZP kérésére titkos volt, de a szavazatszámból egyértelműen látszik, hogy MSZP-s és fideszes szavazatok is kellettek a méltatlanság megállapításához.
A testület a mai nap folyamán felülírta korábbi döntését, és 1 igen, 1 nem, 18 tartózkodással leszavazták korábbi határozatukat, tehát Várnai folytathatja képviselői munkáját.
Az Index korábban arról írt, 43 ezer forint adótartozásról volt szó, és noha Várnai László még mindig nem szerepel az adóhivatal köztartozásmentes adatbázisában, állítása szerint március 11-én kérte oda a felvételét. Várnai később a Fővárosi Kormányhivatal időközben kiadott állásfoglalására hivatkozott, amelyben arról tájékoztattak, hogy már nincs köztartozása - ez esetben pedig nincs lehetőség arra, hogy méltatlansági eljárással a képviselői megbízatását megszüntessék.
Karácsony Gergely, Zugló PM-es polgármestere arról beszélt, hogy Várnainak korábbi köztartozásai is felmerültek, ami miatt a vagyonbevallását is újra meg kell vizsgálnia az önkormányzat szerveinek. A polgármester szerint erkölcsi alapon valóban felvethető Várnai lemondatása, de megvétózta a képviselőtestület határozatát, mert igazságtalannak tartja, hogy akár egyetlen forint adótartozás is jogalap lehet a képviselői mandátum elvételéhez, ezért kezdeményezni is fogja állítása szerint a törvény módosítását az Országgyűlésnél.
Az önkormányzat közleményt adott ki, amelyben úgy fogalmaztak: a polgármester a látszatát is el kívánja kerülni annak, hogy a képviselők politikai vitáikat jogi eszközökkel rendezzék vagy így akarják megtorolni a politikai vitáikból származó sérelmeiket. A vétó nyomán a képviselő-testületnek tizenöt napon belül ismét tárgyalnia kellett Várnai László méltatlanságának ügyét, amit a mai testületi ülésen meg is tettek: 21-1 arányban döntöttek úgy a képviselők, hogy Várnai megtarthatja mandátumát, azonban tanácsnoki megbízatását megszüntették.
Karácsony Gergely úgy nyilatkozott a hvg.hu-nak, hogy "rossz fényt vetne az önkormányzatra", ha egy demokratikusan megválasztott képviselő ilyenformán, egy kétes tartalmú törvény miatt elveszíthetné a mandátumát, viszont valamilyen szankciót szükségesnek láttak, mert Várnai vagyonnyilatkozatai évekre visszamenőleg nem tartalmazták köztartozásait.
Várnai László úgy vélte a környezetvédelmi tanácsnoki poszt elvétele "jól mutatja, hogy nincs itt másról szó, mint kísérletről az egyetlen független képviselő elhallgattatására." Szerinte a méltatlansági eljárás jogilag próbálták elgáncsolni, ezzel a lépéssel pedig anyagilag próbálják ellehetetleníteni. "A szituáció sajnos meghökkentően hasonló ahhoz, amikor 2011 februárjában nyilvánosságra hoztam Papcsák Ferenc (volt zuglói fideszes polgármester -- a szerk.) megbízási szerződéseit, retorzióként visszahívtak a bizottságokból. Most pont ugyanaz történt, a kerületben létrejött nagykoalíció épp ott folytatja, ahol a Papcsák abbahagyta, és pont ugyanolyan nemtelen eszközökkel él" -- kommentálta a képviselő a helyzetet, ami szerinte amiatt alakult ki, mert kerületi közbeszerzési ügyekkel kezdett foglalkozni.
Várnai nagy túlélő, 2013-ban akkor pártjával, az LMP-vel rúgra össze a port: végül elhagyta a pártot, ezért zuglói mandátuma visszaadását követelték. Az LMP prominensei úgy nyilatkoztak, Várnai félretájékoztatta őket egy garázdasági ügyben, ő viszont cáfolta, hogy bántalmazta volna volt élettársát, és azt is tagadta, hogy büntetőeljárás indult ellene. Mindenesetre független önkormányzati képviselő maradt, majd 2014-ben az Összefogás győzködése ellenére elindult a polgármesteri székért (8,1%-kal lett harmadik), végül kompenzációs listáról került a képviselő testületbe a CivilZugló színeiben.