Itthon hvg.hu 2015. március. 18. 18:23

Egy órán át tartott a Lánchíd blokádja

Több autóval zárta le a Lánchidat a Büki Zoltán vezette civil csoport szerda este. Éjfélig akarták blokkolni a forgalmat, de a a rendőrök háromszor figyelmeztették a demonstrálókat, ezért úgy határoztak, hogy önként elhagyják a helyszínt. Ez nem sokkal este hét óra után meg is történt.

Szerda este hat körül lezárta a Lánchidat a Büki Zoltán vezette civil csoport. Büki az ATV-nek azt mondta, az Alkotmánybíróság függetlenségének megszüntetése ellen tiltakoznak.

A blokád egy órán át tartott, este hét után nem sokkal véget ért. Az ATV úgy tudja, nem történt rendőri intézkedés, a Lánchídon pedig újra zavartalan a forgalom.

A tüntetés szervezője a hvg.hu-nak azt mondta, ma délután fél 5-kor döntöttek úgy, hogy le fogják zárni a hidat. A rendőrök háromszor figyelmeztették a demonstrálókat, akik ezért úgy határoztak, hogy önként elhagyják a helyszínt.

A blokádról szóló videónkat itt nézheti meg!

MTI / Szigetváry Zsolt

A rendőrök, akik néhány perccel az után érkeztek a helyszínre, hogy a tüntetők megkezdték a blokádot, levezették a hidat eltorlaszoló autókat.

A BRFK a hvg.hu megkeresésére közölte: 17 óra 45 perckor 13 személygépkocsi állt meg a Lánchídon és lezárta az útpálya egy részét. A Budapesti Rendőr-főkapitányság és a Készenléti Rendőrség munkatársai az esetleges forgalmi akadályok megelőzése érdekében megkezdték a szükséges forgalomterelést, forgalomsegítést, a hidat lezárták. Azokra a kérdéseinkre egyelőre nem kaptunk választ, hogy történt-e rendőri intézkedés és hogy bejelentették-e a tüntetést.

A hvg.hu úgy tudja, az alagutat, a Clark Ádám teret és a Várkert rakpartot is lezárták. A Lánchídon gyalog sem lehetett átmenni.

Olvasói fotó

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) közölte, hogy a demonstráció alatt lezárták a Lánchidat és az alagutat, ezért a 16-os és 105-ös autóbusz az Erzsébet hídon át közlekedett, nem érintette a Clark Ádám tér és a Széchenyi István tér megállót, de a buszok közlekedése este hét utánra helyreállt.

A szervező Büki Zoltán Együtt-aktivista, a Kossuth téren tábort verő Ország Gyűlése Mozgalom és a Demokratikus Magyarországért Civil Társaság tagja korábban két hónapon keresztül szervezte az útdíjellenes országos útzárat, amit a rendőrség végül betiltott, a pótrendezvénynek kikiáltott flashmob pedig inkább megmosolyogtatóra sikerült – írta róla március elején a hvg.hu. Ő és társai zavarták meg március 15-én az Orbán-beszédet is a Nemzeti Múzeum kertjében.

MTI / Szigetváry Zsolt

„Az elkövetkezendő hónapokban bárhol bármikor lehetséges spontán blokád, ehhez viszont meg kell erősíteni a budapesti csapatokat” – írta korábban Büki Zoltán az útdíjellenes csoportja Facebook-oldalára. A hónapokon át szervezett nagy március elsejei demonstrációt a rendőrség az akció előtt betiltotta, egy nappal később pedig burleszkbe fordult a pótrendezvény, egy budapesti flashmob – alig pár percre akasztották meg a forgalmat.

Akkor megkérdeztük Szigetvári Viktort, az Együtt elnökét is, mit szól ahhoz, hogy a blokádjával rendre kudarcot valló Bükit a közvélemény az Együtthöz köti. Szigetvári szerint Büki Zoltán jelenleg is tagja a közösségüknek, de a korábbi demonstrációt civilként, az Együtt nélkül szervezte.

Az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért kedden mutatta be közös vizsgálatuk eredményét, amely szerint a kormánypárti többséggel, egyeztetés nélkül megválasztott alkotmánybírók többségbe kerülésével "kormányhű" testületté vált az Alkotmánybíróság. A civil szervezetek nyolc olyan alkotmánybíró tevékenységét vizsgálták 2011 és 2014 ősze közti 23 – a szervezetek szerint – nagy jelentőségű döntés kapcsán, akiket a Fidesz-KDNP már a többi párttal egyeztetés nélkül jelölt és választott meg, eredményüket kedden sajtótájékoztatón mutatták be.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.