Évekre lebontott menetrendet határozott meg az MSZP számára Tóbiás József pártelnök, aki szerint az MSZP nem háborúra, hanem győzelemre készül. 2015 a változás, 2016 a programalkotás éve lesz, és 2017-ben kell eldönteni, ki legyen a miniszterelnök-jelölt. Botka László a tüntetőknek és a baloldali pártoknak is üzent beszédében.
Egész napos pártértekezleten értékeli az idei választási évet az MSZP, vezető politikusai jövőképet is felvázolnak ma Budapesten. A pártértekezletet a választmány még október közepén hívta össze, hogy megvitassa a párt átalakításának és az új baloldali politikának a főbb irányait.
Mint eddig kiderült, évekre lebontott menetrendet határozott meg az MSZP számára Tóbiás József elnök-frakcióvezető. Közölte, az MSZP győzelemre és nem háborúra készül, egy kettéhasadt társadalom egyesítése 1989 után újfent pártja felelőssége.
Tóbiás József azt mondta, 2015 a visszatérés éve: napról napra lebontják "a hazug, igazságtalan, totális állam rendszerét", mert a kirekesztés rendszerében nincs helye a baloldalnak és már látszik, hogy a társadalom többségének sem. Úgy fogalmazott: olyan mértékben szaggatják szét a magyar nemzetet, ahogy korábban csak megszálló hatalmaknak sikerült.
Szerinte világossá kell tenni, hogy Orbán rendszerével nincs alku.
Az ellenzéki pártvezető 2016-ot a programalkotás évének nevezte, míg 2017-ről azt mondta, egy átlátható, legitim előválasztási rendszerben döntik el, ki legyen a miniszterelnök-jelölt.
Botka üzent a tüntetőknek és Gyurcsányéknak
Felszólalt Botka László is, aki szerint az MSZP legfontosabb feladata kormányzóképességének "felépítése". Hangsúlyozta, az MSZP 2006 óta elvesztett minden választást, amelyek után mindig eldöntötték, hogy jobban fogják csinálják ugyanazt, de most felismerték: "ami korábban jó volt, az már nem elég". Gyökeres változásokra van szükség a párt politikájában, működésében és stílusában – fejtette ki. Ehhez az "MSZP mint brand" nem menthetetlen, hanem erős, "erősebb, mint amilyen politikával az elmúlt időben megtöltöttük" – fogalmazott.
Szerinte a valódi politikai fordulat a választások után következett be, a Fidesz ugyanis az elmúlt két hónapban szavazói 40 százalékát, több mint 900 ezer voksolót vesztett el. "Ez gyorsaságában és nagyságában felér két őszödi beszéddel" – mondta. Az MSZP választmányi elnöke úgy látja, a "Fidesz összeroppanásának" fő oka a "kormányzati korrupció", amely szerinte törvényekkel segíti a lopást. "A francot voltunk egyformák, (..) nem kicsi a különbség, nagy a különbség" – mondta a szocialista és fideszes kormányok alatti korrupcióra utalva, ennek alátámasztására pedig példaként említette, a trafik-, a föld- és a takarékszövetkezeti törvényt, valamint az adójogszabályok "személyre szabását".
Szólt arról is, hogy a Fidesz "soha nem látott nyomort hozott" hatalma megtartása érdekében, és szerinte ez a folyamat jövőre is folytatódni fog a szociális ellátórendszer további megszorításaival, például a közgyógyellátás és a lakásfenntartási támogatás csökkentésével. Botka László azt jósolta, hogy a következő időszakban ezért több százezerrel nőhet a létminimum alatt élők így is négymilliós tábora. Ennek eredményeként pedig Magyarország lesz az egyetlen európai uniós tagország, ahol a lakosság több mint fele él a létminimum alatt – mondta, majd aláhúzta: ezeknek az embereknek remény és baloldali politika kell, a "középpontban ők állnak és nem a GDP".
A szocialista politikus elmondta, támogatják a civilek által szervezett tüntetéseket és elfogadják, hogy a "szervezők még nem akarnak politikusokat látni a színpadokon". Botka László ugyanakkor reményének adott hangot, hogy idővel ők is elhiszik majd, hogy a szocialisták nem a 2010 előtti kormányzás visszahozását akarják.
A "jó szándékú csodaváróknak" ezért azt üzente, a civilek tucatnyi kormányt döntöttek meg az európai demokráciákban, de egyet sem alakítottak. "Lehet utálni a mi oly sok hibáinkat", de naivság azt hinni, hogy a kormányzóképességet néhány év alatt fel lehet építeni az utcáról. Kiemelte még, hogy az "ismert politikai szereplőknél már csak az ismeretlenek a veszélyesebbek", a választók pedig szerinte az MSZP-t bízták meg azzal hogy az "Orbán-rezsim baloldali alternatívája" legyen, mert tudják, a párt mit képvisel.
Botka László beszéde végén baloldali vetélytársaira utalva leszögezte, az idei választási tapasztalatok alapján csak azzal hajlandók összefogásra, "aki nem tőlünk akar vinni, hanem többletszavazót, gondolatot és értéket hoz".