2014. november. 23. 12:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. november. 23. 12:10 Itthon

Petíció indult a sértő rendőrségi oktatóvideók ellen

„Követeljük, hogy a rendőrség olyan oktatóvideókat készítsen, amikben a potenciális elkövetőt szólítja meg és tanítja arra, hogyan ne kövessen el nemi erőszakot!” – ezzel a felszólítással kezdődik az az interneten terjedő petíció, amely egy pécsi bűnmegelőzési projekt nyomán terjed az interneten.

Ha megerőszakolnak egy lányt, ő is tehet róla - ezt az üzenetet közvetíti a pécsi rendőrség új bűnmegelőzési videóival, írtuk az Index beszámolója nyomán. A spotok jelmondata: "Tehetsz róla, tehetsz ellene".

A petíció leszögezi, hogy az erőszakért minden esetben az erőszakoló a felelős, nem az áldozat, és hogy alapvető szakértői véleményeknek mond ellent a videókban sugallt álláspont.

 

A petíció így folytatódik:

1. Kutatások kimutatták, hogy az áldozat ruházata, alkoholos befolyásoltsága nem növeli az esélyét a nemi erőszak bekövetkezésének. A "kihívó ruházat" kifejezés önmagában is az áldozatot teszi felelőssé, azt sugallva, hogy érthető, ha sok csupasz bőrfelületnek nem tud ellenállni az elkövető. A zárt ruházat, józanság nem garancia az erőszak elkerülésére.

2. Az áldozat oktatása, hogyan kerülje el az erőszakot, a hibáztatás azt sugallja, hogy a nemi erőszak valamiféle természeti káresemény, ami mindenképpen megtörténik, legfeljebb elkerülni lehet.

NEM! A nemi erőszakot emberek követik el, és ők a felelősek érte. Ők tehetnek róla! Ők tehetnek ellene!

Ha a partnered nem egyezett bele az aktusba (a beleegyezés így hangzik: Igen!, esetleg Akarom!), és mégis megtörténik, nemi erőszakot követtél el. Ha nem volt abban az állapotban, hogy beleegyezzen, nemi erőszakot követtél el.

A rendőrség oktassa a potenciális elkövetőket! Követeljük, hogy a fenti videók helyett olyanokat készítsen, amelyekben nem hibáztatják az áldozatot!

A petíciót itt lehet aláírni.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.