2014. november. 19. 16:01 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 19. 16:00 Itthon

Orbán kitüntetést küldött az Európa Tanács elnökének

Ha bármilyen kérdés merül fel Magyarországgal kapcsolatban, azt továbbra is a párbeszéd szellemében kell kezelni - mondta Trócsányi László igazságügyi miniszter az Európa Tanács (ET) és az Emberi Jogok Európai Bíróságának vezetőjével folytatott strasbourgi tárgyalásait követően.

Az ET főtitkárának, Thorbjorn Jaglandnak a tárgyilagos segítségével 2011 és 2013 között sikerült minden olyan kérdést rendezni, amelyek vitatottak voltak a magyar jogalkotással kapcsolatban - mondta Trócsányi László. 

A tárcavezető közölte, a miniszterelnök előterjesztésére és a köztársasági elnök határozatára a Magyar Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal (polgári tagozat) kitüntetést adta át Thorbjorn Jaglandnak. 

Trócsányi László szerint megállapodtak, hogy a jövőben is a párbeszédet tartják szem előtt, az Igazságügyi Minisztérium bármilyen nyitott kérdés esetén kész arra, hogy az ET illetékes szerveivel tisztázza az adott ügyet. Ugyanakkor fontosnak tartják a tagállamok azonos megítélését.

Arra is kitért, hogy a megbeszélés fontos témája volt az ukrajnai helyzet, az ET azt szeretné, ha az érintettek tárgyalóasztalhoz ülnének, és politikai megoldás születne az ügyben.

A tárcavezető szerint Dean Spielmann-nal, az Emberi Jogok Európai Bíróságának elnökével folytatott megbeszélésén áttekintették a folyamatban lévő magyar ügyeket, amelyek e bíróság előtt vannak, ugyanis ezekben az Igazságügyi Minisztérium képviseli a magyar államot.

Beszámolt arról, hogy a tényleges életfogytiglan kérdését rendezték, és a magyar kormány erőfeszítéseket tett a börtönviszonyok megoldására, hogy a nemzetközi normáknak eleget tegyen. Arról is tájékoztatott, hogy a perek elhúzódásának megakadályozására a büntető- és a polgári eljárások kodifikációjakor különösen figyelembe veszik, hogy a perek időben befejeződjenek.

A miniszter szerint a tárgyalás témája volt az is, hogy a jogállamiság nemcsak a tagállamokat köti, hanem az Európai Uniót is, ezért fontos, hogy az EU csatlakozzon az Emberi Jogok Európai Egyezményéhez, miként azt a Lisszaboni Szerződés is előírja. Vannak olyan kérdések, amelyek az uniós jogban másként jelennek meg, mint a tagállamok jogában, és ezeknek az ügyeknek a rendezésére az Emberi Jogok Európai Bírósága alkalmas lenne - tette hozzá.

Trócsányi László szerint mindkét bemutatkozó látogatása azt a célt szolgálta, hogy ha bármilyen kérdés merül fel Magyarországgal kapcsolatban, továbbra is a párbeszéd szellemében kezelhetik azt. Ugyanakkor már lezárt ügyeket nem lehet előhozni, amivel kapcsolatban Magyarországot egyszer már átvilágították, arról ne kezdjenek el újabb vitákat, mert az felesleges és méltánytalan - mondta a miniszter.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.