Itthon hvg.hu 2014. szeptember. 16. 09:50

Oszter-ügy: a MÚOSZ szerint megsértette az ügyészség a sajtószabadságot

A MÚOSZ közleményt adott ki, amelyben rendkívül aggályosnak nevezi, hogy a közelmúltban az ügyészség bírósági végzés nélkül arra kényszerítette a Blikk újságíróját, hogy adja át mobiltelefonját, és megpróbálták kihúzni belőle egy informátorának kilétét.

A Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) közleménye a sajtószabadság megsértésének nevezte, hogy az ügyészség bírósági felhatalmazás nélkül vette el és vizsgálta át a Blikk újságírójának, Koós Szabolcsnak a mobiltelefonját, hogy egyik informátora után kutasson.

Koós megírta, hogy a gyanú szerint ittasan balesetet okozó Oszter Sándor színész vérében mekkora volt az alkoholszint, erre az ügyészség megpróbálta kideríteni, hogy kitől tudja ezt az újságíró. Behívták egy kihallgatásra, majd el akarták kérni mobiltelefonját, és amikor nem adta át, rendőrt hívtak rá, hogy azok vegyék el tőle. Egy kollégájuk pedig le is másolta a mobilon lévő adatokat.

A MÚOSZ Elnöksége és Etikai Bizottsága erre azt közölte, hogy az újságíró jogosan védi forrásának anonimitását, különösen az ún. nem minősített adatok esetében. Azt írják, hogy rendkívül aggályosnak tartják a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa fellépését. Megállapították, hogy sérült a sajtószabadság, amikor bírósági felhatalmazás nélkül elvették és átvizsgálták Koós Szabolcs mobiltelefonját. Az érvényben lévő szabályozás értelmében az újságíró speciális esetekben, és csak bírósági döntés alapján kötelezhető arra, hogy kiadja az informátorát, és az ő kompetenciája, hogy mi a fontosabb, a közvélemény tájékoztatása vagy a titok megőrzése. A MÚOSZ egyúttal szolidaritásáról biztosította Koós Szabolcsot.

Oszter Sándortól indult az ügy
MTI / Beliczay László
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?