2014. szeptember. 09. 18:09 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 09. 19:10 Itthon

Sorrendbe tették a fővárosi kompenzációs listákat

Kisorsolta a fővárosi kompenzációs listák sorrendjét kedd délután a Fővárosi Választási Bizottság. A sorsolásnak kevés gyakorlati jelentősége volt, mivel a választók nem szavazhatnak közvetlenül a fővárosi kompenzációs listára, de a mandátumok elosztásánál előállhat olyan helyzet, hogy a listák szavazólapi sorrendje dönthet a mandátum sorsáról.

A sorsoláson a listák nevéhez a választási iroda munkatársai egy üvegtálból piros műanyag, szétcsavarható golyókat húztak ki.

A Fővárosi Választási Irodánál a keddi, 16 órai határidőig hét kompenzációs listát jelentettek be. Kompenzációs listát az a jelölőszervezet állíthatott, amely legalább 12 fővárosi kerületben tudott polgármesterjelöltet állítani.

Az FVB-ben a következő sorrendet állapították meg a kompenzációs listák között: Demokratikus Koalíció, Jobbik Magyarországért Mozgalom, Együtt-A Korszakváltók Pártja – Párbeszéd Magyarországért Párt, Fidesz-Magyar Polgári Szövetség – Kereszténydemokrata Néppárt, Lehet Más a Politika, Magyar Szocialista Párt, Magyar Liberális Párt.

A fővárosi kompenzációs listáról a Fővárosi Közgyűlés kilenc, nem polgármester tagja szerez mandátumot, a polgármesterjelöltekre leadott – mandátumot nem eredményező – töredékszavazatok arányában. A fővárosi kompenzációs listán jelöltek csak a fővárosi kerületi polgármesterjelöltek és a főpolgármester-jelöltek lehetnek.

A fővárosi kompenzációs listákra nem szavaznak közvetlenül a választópolgárok, a listák sorrendjét azonban mégis ki kellett sorsolnia a Fővárosi Választási Bizottságnak. Erre azért volt szükség, mert a mandátumok elosztásánál előfordulhat, hogy két listának is oda lehetne adni ugyanazt a mandátumot. Ilyenkor az kapja a mandátumot, amelyik kevesebb mandátumot kapott, illetve amelyik a listasorsolásnál kisebb sorszámot kapott.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.