Magyarországon az eltérő higiéniás és kulturális szokások miatt minimális az ebola terjedési lehetősége, a vírus sérülékeny, könnyen elpusztul egy kézmosásssal is – közölték az ÁNTSZ keddi sajtótájékoztatóján. Magyarország kapcsolatban állnak az európai járványügyi központtal, és "életbe léptek a megfelelő megelőzési mechanizmusok" is.
Magyarországon minimális az esélye az ebola megjelenésének – közölték az ÁNTSZ keddi sajtótájékoztatóján.
Ócsai Lajos járványügyi osztályvezető elmondta: a helyszínen nehéz megfertőződnie eurórapiaknak, továbbá Magyarország nem célországa az ebben a térségben lakóknak. Hozzátette: a betegségek elsősorban az afrikai temetési szokások, temetési rituálék miatt terjed, illetve a higiéniás hiányosságok miatt.
"Magyarországon az eltérő higiéniás és kulturális szokások miatt minimális az ebola terjedési lehetősége, a vírus sérülékeny, könnyen elpusztul egy kézmosásssal is" – mondta Ócsai.
Kovács Attila helyettes országos tiszti főorvos a sajtótájékoztatón azt mondta: kapcsolatban állnak az európai járványügyi központtal, "életbe léptek a megfelelő megelőzési mechanizmusok". Hozzátette: szimulációs gyakorlatot is indítottak, a szállítást és a betegellátást a Szent László Kórház végzi. Kitért arra is, hogy ha mégis érkezne az országba ebolás beteg, akkor tudják garantálni a betegség azonosítását és izolálását.
"Csak másodlagos átszállással, repülőgéppel való behurcolásra van esély, a Liszt Ferenc repülőtér teljesen felkészült erre" – tette hozzá. Kovács Attila szerint "beért egy tízéves beruházás", a nemzeti biztonsági laboratórium "egyedi felszereltségű Kelet-Európában", így ha felüti a fejét a betegség tőlünk keletre, mi láthatjuk el az ottani laboratóriumi feladatokat is.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfő este kiadott legfrissebb adataiból kiderült: meghaladta az ezret az ebolajárvány halálos áldozatainak száma. Az augusztus 9-i állapotot tükröző összefoglaló szerint a vírusfertőzés miatt összesen 1013-an haltak meg az érintett – nyugat-afrikai – országokban.
Múlt csütörtöktől szombatig 52-vel emelkedett a halálos áldozatok száma: 29-en Libériában, 17-en Sierra Leonéban, 6-an Guineában hunytak el. Az összes megbetegedések száma 1848-ra emelkedett.
Ez a legsúlyosabb ebolajárvány a vírus közel negyven évvel ezelőtti megjelenése óta. A kór mostani terjedése márciusban Guineában kezdődött, a járvány azóta Nigériára, Sierra Leonéra és Libériára is átterjedt. A végső stádiumában vérzéses ebola ellen egyelőre nincs védőoltás, a fertőzött betegek mintegy fele meghal.
A libériai vezetés hétfő éjjel azt jelentette be, hogy a washingtoni kormányzat jóváhagyta azt a kérését, amelynek értelmében mintaadagokat küldenek az afrikai országba egy amerikai kísérleti gyógyszerből. A gyógyszert a WHO szakértője juttatja el rendeltetési helyére.