Újabb hírportál élén történik változás: távozik a vs.hu főszerkesztője.
Távozik Kerényi György, a tavaly indult vs.hu hírportál főszerkesztője. A hvg.hu úgy tudja, a főszerkesztő a szerdai bejelentésekor arról beszélt az újságíróknak, hogy ő és a tulajdonos másképp gondolkodnak a lap „középen állásáról”. Információnk szerint jelen volt a kiadó ügyvezetője, Száraz István is, aki Kerényi mondatát nem kommentálta, viszont arról beszélt, hogy további fejlesztések várhatóak, bővíteni akarja a szerkesztőséget és már tárgyal az új főszerkesztő kinevezéséről, igaz, nevet nem említett.
A vs.hu tavaly november elején 25 fős szerkesztőségi stábbal indult. Kerényi a csapat nagy részét a Magyar Rádió, a Magyar Narancs – Kerényi egykori munkahelyei – és a Mandiner korábbi újságíróiból verbuválta, de igazoltak le embereket az MTI-ből és a HVG-csoporttól is.
A vs.hu közleménye |
Cikkünk megjelenése után a kiadó ezt a közleményt adta ki. "Szeptember 1-vel távozik a főszerkesztő, de októberig még segít az ügyvezetőnek. Utódját hamarosan kinevezik. Kerényi György egy évvel ezelőtt alapítóként csatlakozott az online hírportált létrehozó csapathoz és a szerkesztőség felépítése, valamint a működés üzemszerű beindítása után most távozik. Döntését azzal indokolta, hogy a vs.hu jövőjéről alkotott elképzelései néhány ponton eltértek a vezetőség által megfogalmazott távlati céloktól." |
A híreket formabontóan tálaló hírportál az utóbbi hónapokban 60 és 110 ezer közötti egyedi látogatót ért el a Gemius adatai szerint, de az utóbbi hetekben főleg a lap vb-oldalának köszönhetően jelentős mértékben megugrott az olvasottság. (Állítólag voltak olyan napok, amikor csak a vb-aloldalnak magasabb volt a látogatottsága, mint a vs.hu többi részének.)
Fiatal szerkesztőség
A vs.hu-t a budapesti New Wave Production Kft. jegyeztette be. A kft egyik tulajdonosa a DryCom Kft., amely a vendéglátóiparban több érdekeltséget is jegyző Száraz István Péter cége, és amely a We Love Budapest/Balaton programajánló portálokban tulajdonos. A Cink.hu tavaly októberen arról írt, hogy a portál mögött Szemerey Tamás áll, aki a volt miniszter, jelenlegi jegybankelnök, Matolcsy György unokatestvére. Szemerey úgy került a képbe, hogy a cseh Bawaco egyik tulajonosa egy Ján Nagy nevű szlovákiai magyar üzletember, aki több szlovákiai és cseh cégben üzlettársa, illetve alkalmazottja Szemereyéknek.
Kerényi 2006 és 2010 között az MR1-Kossuth Rádió főszerkesztője volt, korábban az Amaro Drom roma lapot vezette, továbbá a Roma Sajtóközpont alapító belpolitikai vezetője volt. Ő indította Magyarország első cigány rádióját, a Rádió C-t, dolgozott a Magyar Narancsnak is. A Kossuth Rádiót a Magyar Rádió elnökével, Such Györggyel egy időben hagyta el, akinek 2010. július végén járt le a négyéves mandátuma.
"Olyan embereket válogattunk ki, akiket képesnek éreztünk arra, hogy egy, a megszokottól eltérő szerkesztőségi munkafolyamatban kreatívan részt tudnak venni – és erre motiváltak is. [...] Tudatosan fiatal csapatot válogattunk össze: a szerkesztőség több mint ötven százaléka 30 év alatti, mellettük néhány nagy szakmai tapasztalattal bíró kollégával. A szerkesztőség egyharmada nő." – fogalmazott Kerényi György annak idején a Kreatívnak a szerkesztőség kialakításáról.
A vs.hu az utóbbi hónapokban kereste a helyét a magyar online lappiacon, így változások is voltak a csapat összetételében. Távozott az operatív igazgató Pohly Ferenc, a Magyar Narancs egykori, illetve az Origó alapító-munkatársa, és Csuday Gábor, a Kreatív korábbi munkatársa. A vs.hu-nál dolgozik a HVG egykori gazdasági újságírója, Szabó Yvette és a hvg.hu korábbi sportrovat-vezetője, Simon Andrea és az Itthon rovat volt újságírója, Kovács Áron.
Kerényi másfél hónapon belül a második hírportál-főszerkesztő, aki távozik. Még június elején mondott fel a tulajdonos Sáling Gergőnek, az Origó főszerkesztőjének. A kiszivárgott információk szerint az állammal számos, milliárdos szerződést kötő Magyar Telekomon nagy volt a politikai nyomás, állítólag a kormányban rossz néven vették, hogy az Origó egyik újságírója, Pethő András a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, Lázár János külföldi utazásairól, az erre elköltött közpénzről írt. Pethő később felmondott, ahogy a a hírportál több újságírója is. A Magyar Telekom cáfolta, hogy politikai nyomás lett volna rajtuk és a megváltozott olvasói szokásokkal indokolta a főszerkesztő leváltását.