Itthon Zubor Zalán 2014. július. 11. 16:45

Jobbik: négy megyében narancs riasztást adtak ki

„Pártállami módszerekről”, a párt szabályait, valamint törvényeket is áthágó eljárásokról számolnak be a Jobbikból kizárt vagy kilépett tagok, akik a közelmúltban szembekerültek a párt vezetésével. A belső feszültségek érzékenyen érintették az önkormányzati választásokra készülő Jobbik szervezeti egységét, az elmúlt hetekben négy megyében is jelentős alapszervezetek szűntek meg.

Bár Vona Gábor és Szabó Gábor szerint nincsenek belharcok a Jobbikban, az elmúlt hetekben újabb alapszervezeteket oszlatott fel a Jobbik elnöksége, köztük olyan jelentős helyi szervezeteket, mint a nyíregyházi vagy a székesfehérvári. Csongrád megyében az ellentétek kisebb fajta pártszakadáshoz vezettek, Debrecen környékén pedig a pártvezetés törvénytelen módszereket is bevetett egyes Jobbik-tagok ellen. Ahogy a korábban bemutatott kisvárdai esetnél, a konfliktus gyökere itt is a helyi tagság, valamint a Szabó Gábor és Novák Előd által irányított országos vezetés ellentétében keresendő. Bár a pártvezetés rendre tagadja az ellentéteket, az Index által idézett belsős dokumentumok arra utalnak, hogy a belharcok közismert ténynek számítanak jobbikos körökben. Az egyik, alelnöki székre pályázó párttag szándéknyilatkozata szerint „a Jobbik tagsága eltávolodott a párt vezetésétől”.
 
Fantom-alapszervezetek, manipulált választmány

Mint korábban a hvg.hu beszámolt róla, júniusban az után oszlatták fel a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kisvárdán működő alapszervezetet, hogy a tagság nem tudott együttműködni a pártvezetés által támogatott Földi István képviselőjelölttel és Bakó József megyei elnökkel. Forrásaink szerint az ügy hátterében a megyében folyó hatalmi harcok álltak: mint mondják, mind Bakó, mind Földi a pártigazgatóval, Szabó Gáborral való jó kapcsolatának köszönhette a pozícióját, mivel a helyi tagság körében nem számítottak népszerűnek.

A szabolcsi alapszervezetek „megrendszabályozása” (korábban gyanús körülmények között kellett távoznia a dombrádi szervezet elnökének, és már korábban is feloszlatással fenyegettek több helyi szervezetet) szorosan kapcsolódott a megyei választmányhoz is: forrásaink szerint az önkormányzati képviselő-jelölteket kinevező választmányban még mindig sokan vannak, akik szemben állnak Szabó Gáborral, aki számára fontos lenne, hogy a közelgő önkormányzati választásokon is az ő emberei induljanak.

Szabó Gábor: Ő az úr, Vona az arc
MTI / Kollányi Péter

A nem megbízható alapszervezetek megszüntetésének járulékos következménye, hogy ezzel a választmányban növelhető a Szabó Gáborhoz lojális tagok aránya, amit azzal is el lehet érni, hogy megbízható káderek „fantom-alapszervezeteket” hoznak létre. A szabolcsi választmány összetételének ilyen módon történő manipulálása azonban szintén problémákat okozott: a választmány az elmúlt közel másfél évben határozatképtelen volt, legutóbbi, Nyíregyházán tartott ülésük pedig botrányba fulladt, miután megjelentek a feloszlatott kisvárdai szervezet tagjai is.

A probléma egyébként nem újszerű: 2012-ben a teljes Borsod megyei elnökség lemondott, miután többször vitába keveredtek a pártvezetés, elsősorban Szabó Gábor bizalmát élvező (illetve vele szoros üzleti kapcsolatokat ápoló) Szegedi Csanáddal, akit sokáig hiába próbáltak eltávolíttatni a megyei elnökség éléről.

Pénteken derült ki, hogy a Komárom-Esztergom megyei Oroszlány Jobbik-alapszervezete is feloszlatta önmagát. Szabó Mihály elnök a tagok közti nézetkülönbségekkel indokolta a lépést.

Nyíregyháza is feloszlott

Bár a Jobbik vezetői nyilatkozataikban igyekeztek elbagatellizálni a problémát (Vona Gábor június 21-én azt nyilatkozta, hogy „belső harcról szó sincs”, a Jobbik pedig „a legszervezettebb párt”), az elmúlt pár hét történései azt mutatják, hogy a belső feszültségek súlyosabbak az általuk sugalltnál. Lengyel Máté, az ország egyik legnépesebb, 40-50 fős Jobbik-alapszervezetének, a nyíregyházinak az IT-tagja kérdésünkre megerősítette, hogy az országos elnökség a héten valóban feloszlatta a szervezetet, tudomása szerint azzal az indokkal, hogy a kampány idején az alapszervezet inaktív volt. (Korábban ugyanezzel az indokkal oszlatták fel a kisvárdai alapszervezetet is, annak ellenére, hogy forrásaink szerint a tagság kivette a részét a kampányból, és a tagság munkáját éppen Földi István képviselőjelölt akadályozta).

Szintén fontos körülmény, hogy a nyíregyházi alapszervezet elnöke az a Gyüre Csaba volt, akit a pártot jelenleg irányító, Szabó Gábor és Novák Előd nevével fémjelzett kör egyik fő ellenfelének tekintenek. Gyüre egyébként korábban az országos elnökségnek is tagja volt, a júniusi tisztújításon azonban őt is leváltották.

Törésvonalak a Jobbikban

Bár a sajtó gyakran emlegeti a Jobbik „radikális és mérsékelt” szárnya közötti ellentéteket, jobbikos forrásaink szerint ma már nem ez a konfliktus a legsúlyosabb. Jóval nagyobb problémát jelent a pártvezetés és a helyi erős emberek mögé beálló tagság közötti feszültség: míg a vidéki alapszervezeti tagok jelentős része szeretne a környéken ismert és népszerű tagokat látni a képviselői, illetve jobbikos megyei és helyi vezetői székekben, addig az országos elnökség a saját, megbízható embereit helyezné a vidéki szervezetek és közigazgatás élére.

 

Szabolcsi forrásaink úgy tudják, korábban az elnökségben is volt támogatója a helyi szervezetek nagyobb autonómiájának Gyüre Csaba személyében, aki azonban napjainkra teljesen elszigetelődött a pártban (az időközben lezajlott tisztújításon Gyüre kiesett az elnökségből, nemrégiben pedig az általa vezetett nyíregyházi alapszervezetet is feloszlatták). Forrásaink úgy vélik, Vona Gábor mára gyakorlatilag csak a párt reklámarca, a valódi hatalmat Szabó Gábor pártigazgató és Novák Előd birtokolják. Egy, az ő bizalmasaikból vagy üzletfeleiből álló szűk mag az, akiket a pártvezetés minél több helyen próbál minden áron pozícióba juttatni, konfliktusokat generálva így a helyi tagsággal.

Július 2-án az országos elnökség szintén feloszlatta a székesfehérvári alapszervezetet is, a Feol.hu információi szerint "kibékíthetetlen személyes ellentétek miatt". Később a párt megyei elnöke, a forrásaink szerint szintén Szabó Gábor köréhez tartozó Árgyelán János azt nyilatkozta, vállalja a szervezet újjászervezését.

A Jobbik ünnepi rendezvénye 2012-ben
fazekas István

„Elég volt a pártállami módszerekből”

A Magyar Narancs július 9-i cikke szerint Csongrád megyében tömeges kilépésekhez vezetett a pártvezetés és a helyi tagság közötti konfliktus. Miután a Jobbik az országgyűlési és az EP-választásokon is súlyos vereséget szenvedett Csongrád megyében (az európai választásokon Szegeden a Jobbik az országos 14,76 százalékos átlaghoz képest csak 9,79 százalékot szerzett, az MSZP 23,93 százalékos eredménnyel előzte meg őket), a tagság petícióban követelte Tóth Péter megyei elnök menesztését. A követeléseket az elnökség figyelmen kívül hagyta, majd tovább élezte a helyzetet azzal, hogy bejelentette, Tóth Pétert jelölik a szegedi polgármesteri címre is. Eközben a petíciót jegyző tagokat Tóth „raportra” rendelte be. „Ekkor döntöttünk a kilépésről június 7-én. Elég volt a pártállami módszerekből” – mondta a Narancsnak az egyik kiugró.

Más megyékben is hasonló módszerekkel léptek fel azok ellen, akik kritikát fogalmaztak meg Szabó Gáborék valamelyik pártfogoltjával szemben. Tárczy Zsolt kisvárdai Jobbik-tag ellen, aki júniusban a hvg.hu-nak nyilatkozott a helyi ügyekről, július 3-án fegyelmi eljárást indítottak – Földi István feljelentése nyomán. A Tárczy által bemutatott idézés szerint Staudt Gábor, a Jobbik Etikai és Fegyelmi Bizottságának elnöke a párt budapesti központjába rendelte be a feloszlatott kisvárdai alapszervezet volt tagját, egyben felfüggesztette tagságát. Földi emellett feljelentett több helyi tagot is, akiket azzal vádolt, hogy ők szerkesztik az (azóta megszűnt) Ex-Jobbik Kisvárda nevű Facebook-oldalt, ahol kritizálták a megyei és országos pártvezetés Szabolcsban alkalmazott módszereit. A feljelentés megemlít egy név szerint meg nem nevezett volt választókerületi kampányfőnököt is, aki „hozzászólásaival egyetért ezen személyek agyszüleményeivel”.

„Vona azt kérte, ne tegyünk büntetőfeljelentést”

Volt, ahol a renitens tagok „megfegyelmezésére” törvényileg necces módszereket is bevetettek a Jobbik helyi vezetői: július 10-én első fokon pert nyert a Jobbik debreceni polgármesterjelöltje, Kőszeghy Csanád Ábel ellen egy helyi jobbikos nő, akinek Kőszeghy illegálisan olvasta az e-maileit. Az eset feltehetően nem volt egyedi Debrecenben, miután korábban hasonló okból több belső etikai eljárás is folyt a vezetőség ellen, melyek sorra lezáratlanok maradtak. Egy képviselőt, a korábban holokauszttagadó felszólalásával ismertté vált Ágoston Tibort levéltitoksértés miatt elmarasztalták, amiért egy azóta kizárt párttag, Varanyi Sándor leveleit olvasta. A júliusi eset tulajdonképpen ennek az ügynek a folytatása volt, ugyanis a pert megnyert nő Varanyi élettársa. A per során az is kiderült, hogy a levéltitoksértésekről Vona Gábor is tudott, azonban megpróbálta eltussolni az ügyet: „Vona azt kérte, ne tegyünk büntetőfeljelentést, mert az ártana a pártnak. Pedig tudnia kellett, mit követett el Kőszeghy, hiszen az illetéktelenül elküldött levél feladója egy ügyvédnő volt, aki felvilágosította őt a lehetséges következményekről” – nyilatkozta az Indexnek Varanyi.

A Jobbikból kivált Magyar Hajnal Mozgalom honlapja szerint ennél súlyosabb incidensek is történtek: a weboldalon májusban olyan hangfelvételt tettek közzé, amelyen Rubi Gergely, azóta kizárt jobbikos képviselő hallható, amint Ágoston Tiborral és Gyüre Csabával beszélget. Rubi a felvételen Kulcsár Gergely országgyűlési képviselőre, valamint testvérére (aki egyben a képviselő asszisztense) panaszkodik, aki állítása szerint „ráküldött” egy bűnözőt, akinek zaklatása miatt családjával együtt el is kellett költözniük. A portál szerint az ügy hátterében az állt, hogy Rubi feljelentést tett egy debreceni közbeszerzési botrány ügyében, amelyben a honlap szerint Kulcsárnak is voltak érdekeltségei.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?