Itthon hvg.hu 2014. július. 01. 15:05

Navracsics és Szijjártó kipaterolta Martonyi embereit

A Navracsics Tibor és Szijjártó Péter vezette új Külgazdasági és Külügyminisztérium a korábbi miniszter, Martonyi János emberei közül egyetlen vezetőt hagyott csupán meg a posztján, az utóbbi hetekben viszont kétszáz új belépőkártyát adtak ki az új vezetők, ez is jelzi a korábbi stáb lecserélését - írja a Népszabadság.

Teljes átszervezést hajt végre a külügyben Navracsics Tibor és Szijjártó Péter - írja a Népszabadság. A lap szerint a külügyről Külgazdasági és Külügyminisztériumra (Küküm) átkeresztelt tárcánál, amelynek vezetője Navracsics Tibor, államtitkára pedig Szijjártó Péter, kétszáz új belépőt adtak ki, zömében olyanoknak, akik korábban az igazságügyi tárcánál dolgoztak Navracsiccsal, vagy a Miniszterelnökségen Szijjártónak. A lap szerint Orbán Viktor elégedetlen volt azzal, ahogyan a magyar diplomaták védték a kormány politikáját.

Azt írja a Népszabadság, hogy a Martonyi János nevével fémjelzett korábbi időszakból egyetlen vezető marad a posztján, Takács Szabolcs helyettes államtitkár, miközben az összes új államtitkár, illetve helyettes államtitkár már a Navracsics Tibor–Szijjártó Péter páros embere. Azt is írják, hogy míg június 10-én az európai uniós ügyekért felelős államtitkárként mutatták be a sajtónak Győri Enikőt, a belőle hamarosan madridi nagykövet lesz.

MTI / Soós Lajos
Azt már áprilisban megírta a HVG, hogy Navracsics szeptemberben uniós biztosi posztot kaphat, így ő lényegében csak Szijjártó Péternek készíti elő a terepet, akiből várhatóan külügyminiszter lesz. Szijjártó az atlantista elkötelezettségű Martonyival szemben - Orbán Viktor bizalmasaként - a keleti nyitás politikáját fogja képviselni - írtuk akkor.
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.