Jogszerűtlennek tartja a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) norvég alapos pénzekkel kapcsolatos vizsgálatát a Budapest Pride mögött álló Szivárvány Misszió Alapítvány, a civil szervezet ezért nem is működik együtt a Kehivel a náluk kezdeményezett vizsgálatban.
A Budapest Pride rendezvénysorozat mögött álló Szivárvány Misszió Alapítványt is megkereste múlt héten a Kehi állami tulajdont ellenőrző főosztálya, és arra szólította fel a civil szervezetet, hogy bocsásson közre minden szervezeti dokumentumot, illetve a támogatott rendezvénysorozattal kapcsolatos szerződéseket, beszámolókat, bizonylatokat és belső levelezéseket - írta közleményében az alapítvány.
A vizsgálatot jogszerűtlennek tartják a szervezetnél és nem is fognak együttműködni a Kehivel - olvasható a közleményben. Hozzátették, hogy a Budapest Pride állami tulajdont nem kezel, állami támogatást az utóbbi években nem kért és nem is kapott.
Azt, hogy a Kehi szerintük jogszerűtlenül ellenőrizni akarja a Norvég Civil Támogatási Alapból finanszírozott programjukat, az Előbújás napját, a civil szervezetek megfélemlítésére és ellehetetlenítésére irányuló kormányzati akciónak tartják. Hozzátették, nincs takargatni valójuk, ezért szerdán közzétették a rendezvénnyel kapcsolatos teljes dokumentációt.
A pályázatból befolyt norvég alapos támogatást egyébként az Előbújás napja rendezvényeire költötték, más mellett szóróanyagokat és videókat készítettek, műhelybeszélgetéseket tartottak.
Az alapítványnál emellett megkérdőjelezik egy olyan kormányzati hivatal függetlenségét, amely a honlapján a következőket írja: „Bomlik a norvég minta. A szálak a balliberálisokhoz vezetnek. Viking hódítás támogatással. Célpontban az LMP-s bírálók és a homoszexuálislobbi.”
Az alapítvány azt is közölte, mélyen elutasítják azt a retorikát, mely az ország ellenségeinek állítja be mindazokat, akik a kormány működésével szemben kritikát fogalmaznak meg és akik kiállnak kisebbségi csoportok jogegyenlősége mellett.
"Mi minden olyan esetben felemeltük és fel fogjuk emelni a szavunkat, amikor LMBTQ emberek jogai, méltósága, fizikai, pszichológiai integritása sérül, függetlenül politikai pártoktól vagy országoktól" - tették hozzá.
Korábban a Krétakör Alapítvány is azt közölte, hogy nem működik együtt a Kehi "törvénytelen vizsgálatában". "Mi nem politikai hecckampányoknak, hanem a társadalomnak tartozunk elszámolással, és ahogy eddig, úgy ezután is meg fogunk felelni az utóbbiaknak" - tették hozzá.
A Kehi más szervezetek mellett a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezetnél is vizsgálódna, de a TASZ-nál ezt politikai támadásnak tartják, és nem kívánnak együttműködni a Kehivel. Ez a szervezet is úgy döntött, hogy hitelességének megőrzése miatt a nyilvánosság számára közzéteszi a vizsgált projektek teljes dokumentációját.
Mint arról beszámoltunk, a Norvég Civil Alap körüli botrány tetőpontján kiderült, hogy a kormány listázta a balliberálisnak tartott civil szervezeteket. A listát a Heti Válasz cikke alapján állították össze a hírek szerint. A Kehi eközben elkezdte körbejárni a Norvég Civil Alapból dotált civil szervezeteket, akik sorra zárják be az ajtót előttük. A norvég fél meglátása szerint a Kehinek a vizsgálathoz nincs joga, mert nem magyar költségvetési pénzek felhasználásáról van szó.