2014. május. 10. 17:29 MTI Utolsó frissítés: 2014. május. 10. 17:28 Itthon

"Roma vagyok, nem életforma" - tüntettek a gyulai bírónő ellen

Mintegy százan demonstráltak szombaton Budapesten, a Kúria épületénél az ellen a gyulai bírónő ellen, aki a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület feloszlatására irányuló keresetet elutasító határozatának indoklásában a cigánybűnözés kifejezést használta.

Az akciót az Antifasiszta Hálózat, a MCOBH Béke és Jogvédő Egyesület, a Roma Rom Egyesület szervezte, de egy civil felszólaló bejelentése szerint az MSZP roma tagozata, a Demokratikus Koalíció és a Liberálisok képviselői is jelen voltak. A tömegben a Szolidaritás jelvényeit viselőket is látni lehetett. 

A felszólalók a bírónő elmozdítását követelték hivatali beosztásából. A résztvevők között képeslapokat osztogattak Az egyiket, nyilvános bocsánatkérésre felszólítva őt, Mucsi Erika bírónőnek címezték. A másikat Orbán Viktor kormányfőnek, Balog Zoltán emberierőforrás-miniszternek és Navracsics Tibor igazságügy-miniszternek címezték, azt kérve, hogy indítsanak kormányzati harcot a gyűlöletbeszéd teljes visszaszorítása érdekében. 

A rendezvényen molinókon, a résztvevők ruhájára ragasztott feliratokon és a képeslapokon is az volt olvasható, "roma vagyok, nem életforma". 

A Gyulai Törvényszék március 24-én hozott, a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület feloszlatására irányuló keresetet elutasító határozatának indoklásában Mucsi Erika tanácsvezető bíró egyebek mellett azt fejtegette, "nem elhallgatható tény viszont a cigány származásúaknak az elkövetői körben való viszonylag magas aránya. Ebből adódóan bár a cigányok és a bűnelkövetők köre nem azonos (...), az átfedések alapot adnak az anomáliák 'cigánybűnözésként' való megfogalmazására".

Ezután több politikai párt és jogvédő szervezet tiltakozott a fenti megfogalmazások ellen.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.