2014. március. 30. 11:52 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 30. 11:52 Itthon

Lehet szavazókat szállítani, de buszoztatni tilos őket

A választópolgár más ember segítségét ugyan igénybe veheti a szavazókörbe történő eljutáshoz április 6-án, de a szavazókat nem lehet szervezetten, busszal a szavazóhelyiséghez szállítani - idézte fel vasárnap az MTI.

A választási eljárási törvény rendelkezése szerint a választópolgár a mozgóurna igényléséhez és a szavazóhelyiséghez való eljutásához más ember segítségét jogosult igénybe venni, ám a törvény szerint mozgóurna igénylésére és a szavazóhelyiséghez történő szállításra nyilvános felhívás nem tehető közzé, és szavazóhelyiséghez történő autóbuszos szállítás sem végezhető.

A választási eljárásról szóló törvény indokolása szerint D vagy D1 kategóriájú vezetői engedélyhez kötött járművel - amelyben a vezető ülését is beleértve kilencnél több ülőhely van - személyszállítás nem végezhető. A módosítás így kizárja a visszaélést, vagyis azt, hogy tömegesen buszoztattak választókat a szavazókörbe, a választópolgárok szabad döntésén alapuló joggyakorlást azonban elősegíti - írta az MTI.

Választási irodák sem végezhetnek buszos szállítást. Korábban, amikor jogszabály még nem tiltotta, több választási iroda is szervezetten, busszal szállította a szavazóhelyiségekhez a szórványtelepüléseken élőket, így könnyítve meg eljutásukat a szavazókörbe.

Hirdetés
hvg360 Németh András 2025. január. 12. 15:30

Minden irányba hajlítható, testmeleg plüssállat, ami eltűri, hogy szereted – hogyan lett a kutyából négylábú gyerek?

Egyre több az olyan kutyatulajdonos, aki úgy érzi, számára mindenkinél fontosabb négylábú barátja. A háziállatok, közülük is elsősorban a kutyák szerepe néhány évtized alatt gyökeresen megváltozott, a tudósok szerint eljött a háziasítás új hulláma. Mit mond el a magyar kutyákról és gazdáikról az ELTE etológiai tanszék felmérése, és milyen típusú kutyák kerülhetnek többségbe néhány évtizeden belül?