Itthon Kocsis Andrea 2014. március. 07. 00:10

„A politikai elitből tűnjön el a buzizás!”

Hogyan vélekednek a pártok a leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű emberek jogairól? – a Magyar LMBT Szövetség kerekasztal-beszélgetést rendezett a Kinóban csütörtökön. Bár meg volt híva, a Fidesz és a KDNP nem vett részt a vitán, és mivel a Jobbik sem volt ott, nem meglepő, hogy a pártok képviselői az alapvető kérdésekben egyetértettek. De legalább az egyik meghívott coming outtal kezdett.

„Legfeljebb a hangsúlyok mások és az ütemezés, de ugyanarról beszélünk” – fogalmazott a Demokratikus Koalíció képviselője, Sebián Petrovszki László. „Az egész dolog arról szól, hogy egy olyan országban szeretnénk élni, ahol mi, LMBT-emberek megélhetjük a másságunkat” – jelentette ki a politikus a Magyar LMBT Szövetség csütörtöki vitáján, ezzel téve nyilvánvalóvá személyes érintettségét is.

A meghívott vendégek egyrészt mind kiemelték az alaptörvénybe bekerült kirekesztő családfogalom elfogadhatatlanságát. Schiffer András, az LMP társelnöke hangsúlyozta, hogy ez a szűk kategória nem csak az LMBT-embereket diszkriminálja. Juhász Péter, az Együtt-PM Szövetség elnökségi tagja ezt a gondolatot folytatva kifejtette, hogy FIDESZ–KDNP családfogalma kizárja, hogy a nagyszülő által nevelt unokát vagy az elvált szülővel élő gyermeket egy család tagjának tekintsék.

Nemcsak Orbánnak van joga öt gyerekre

Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke kiemelte, hogy az ENSZ gyermekügyi intézményének irányelveit kell szem előtt tartani, miszerint a gyermek mindenek felett álló érdeke, hogy családban nőjön fel, ami elsősorban „egy szeretetteljes közösség”. A szülők mindennemű megkülönböztetése, legyen az akár nemi alapú, a gyermeket diszkriminálja. Az ehhez kapcsolódó örökbefogadás és a gyerekvállalás megkönnyítésének kérdéskörét, és azt, hogy a szülői felügyelethez nem csak a vérszerinti szülőnek van joga, szintén egyetértés övezte a beszélgetés során.

MTI / Soós Lajos

„Azt szeretném megmutatni, hogy nem csak Orbán Viktornak van joga hozzá, hogy öt gyereke legyen, hanem nekem is” – idézte Bősz Anett, a Magyar Liberális Párt ügyvivője a pártja ifjúsági szervezetének egyik meleg tagját. Sebián Petrovszki László személyes tapasztalataira utalva is fontosnak tartotta elmondani, hogy ne kelljen kiskapukat vagy illegális megoldásokat keresniük a meleg pároknak a gyermekvállaláshoz, aminek a megéléséhez mindenkinek joga van.

Abban sem volt nézeteltérés a beszélgetőpartnerek között, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolat kivétele a polgári törvénykönyvből szintén elfogadhatatlan intézkedés volt, illetve hogy a házasság és a bejegyzett élettársi kapcsolat közötti különbségtételt meg kell szüntetni.

„Ha erkölcstant tanítok, tanítsak jogot is”

Fölmerült a beszélgetés során a hétköznapi élet diszkriminációjának terepeként a munka világa is. Bősz Anett szerint nem tűrhető a munkaerőpiac diszkriminációja, és hogy valaki azért ne kapjon munkát, mert a saját neméhez vonzódik. „Az alapvető jogokat nem az államtól kapjuk, hanem természetszerűleg illet meg mindenkit ez a jogcsomag, amikor beleszületünk egy államba” – találta fontosnak kiemelni.

Külön hangsúlyt kapott az oktatás kérdése is. Bősz Anett úgy vélte, már az óvodában jó lenne, ha a gyerekek olyan csoportokban lehetnének, ahol megtanulják, hogy nem minden gyerek egyforma. „Ha erkölcstant tanítok, tanítsak jogot is” – jelentette ki az iskolákkal kapcsolatban. A kerekasztal tagjai azonban nem voltak mind meggyőződve arról, hogy az erkölcstan tárgyának keretén belül kell az emberi jogok oktatását megejteni. Schiffer András hozzátette, fájóan hiányzik az állampolgári ismeretek tantárgy a kerettantervből, és hogy a tankötelezettség a pártja szerint ideálisan a 18. év betöltéséig lenne érvényes, amibe beleférne a tantárgy oktatása.

A politikai elit és a buzizás

A hvg.hu kérdésére válaszolva, miszerint az oktatáson kívül milyen politikai eszközök vannak az elfogadóbb társadalom létrehozására, Schiffer András fontosnak találta, hogy LMBT-politikusok vállalják az identitásukat, ugyanakkor határozottan azon a véleményen volt, hogy a nem LMTB-politikusoknak is példát kellene mutatniuk. „A politikai elitből tűnjön el a buzizás!” – jelentette ki. Szerinte véget kell vetni annak, hogy a politika kihasználja a társadalmi indulatokat a saját érdekében. „Nagyon fontos, hogy az egyébként heteroszexuális politikusok mit engednek meg maguknak” – mondta. Hozzáfűzte még, hogy a politikusoknak el kell magyarázni a közvélemény számára, miért elfogadhatatlan a kirekesztő attitűd. Ugyanakkor több ízben hangsúlyozta, hogy nem kellene a nemi identitásnak és a pártpreferenciáknak összefüggeniük. Ez némileg megosztotta a résztvevőket, miután Szabó Tímea elmondta, a társadalom még nem tart itt. Példaként a PM képviselője felhozta, hogy a konzervatív pártok nem reagáltak elutasítóan Teczár Szilárd a rádióban történt, nyilvános lebuzizására.

Ezzel azonban nem mondott alapjaiban ellent Schiffer Andrásnak, aki kiemelten fontosnak találta, hogy a homofób és kirekesztő kijelentésekre nyilvánosan reagáljanak a közélet tagjai. Ellenben továbbra is tartotta magát az identitás és a szavazat szétválasztásához: „Szeretnék egy olyan világot, ahol egy LMBT-identitású ember bátran lehet konzervatív” – emelte ki.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.