2014. február. 14. 09:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. február. 14. 09:35 Itthon

Orbán ma válaszolhat a Mazsihisznek

Kínai útjáról hazatérve ma válaszolhat a Mazsihisz levelére, amelyben azt kérték, hogy a kormány ne készítse el a Szabadság térre tervezett erősen vitatott megszállási emlékművet - írja a Népszabadság, a lapnak Kósa Lajos azt mondta, hogy nem kizárt az emlékmű felállításának elhalasztása.

A Mazsihisz (a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége) levelet írt az elmúlt héten Orbán Viktornak, amelyben azt kérték, hogy állítsa le a Szabadság térre tervezett német megszállási emlékmű felállítását, állítsa le a józsefvárosi Sorsok Háza-projektet és "közéleti-szakmai megnyilvánulásai miatt" váltsa le a Veritas kutatóintézet éléről Szakály Sándort. Előzőleg a Mazsihisz arról is döntött, hogy nem vesz részt a holokauszt emlékév munkálataiban.

A levélre a héten Kínába látogató Orbán eddig nem válaszolt, most, hazatérése után azonban a Népszabadság értesülései szerint már megteszi. A lap megkérdezte a Fidesz ügyvezető alelnökét, Kósa Lajost is arról, hogy érdemes-e elhalasztani a választások utánra a szobor felállítását, mire ő azt mondta: "akkor, ha ennek bármiféle jelentősége van".  

Kósa egyébként azt állította, hogy a Szabadság térre tervezett szobor ügyében - amellyel szemben az a legfőbb bírálat, hogy Magyarországot áldozatként mutatja be, és ezzel a történelemhamisítással elkeni a második világháborús felelősségét - nem a társadalom vitázik a komránnyal, csak egy szervezet, akivel még Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete sem ért egyet.

Ehhez képest Izrael csütörtökön berendelte Nagy Andor tel-avivi magyar nagykövetet, és éppen azokkal az aggályokkal szembesítette őt, mint amit a magyarországi zsidó közösség emlegetett.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.