2014. január. 13. 16:57 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 13. 18:28 Itthon

Feltétel nélküli alapjövedelem: Sziliék nem vicceltek

A Közösség a Társadalmi Igazságosságért szerint nem blöff a programjukban is szereplő feltétel nélküli alapjövedelem bevezetése, amely lehetőséget biztosítana Magyarországnak az európai trendekhez történő felzárkózáshoz. Erről Szili Katalin, a párt elnöke, független országgyűlési képviselő beszélt hétfőn újságíróknak, Budapesten. A volt házelnök emlékeztetett, hogy kedden zárul a feltétel nélküli alapjövedelem bevezetésére irányuló európai aláírás-gyűjtési kezdeményezés.

Szili Katalin szerint a feltétel nélküli alapjövedelem nem pénzosztogatás, európai szintű bevezetése annak belátása lenne, hogy a kontinens 30 millió munkanélküli polgárának létfeltételeit is biztosítani kell.

Magyarországon politikai és gazdasági innovációkra van szükség az új jövedelem bevezetéséhez, például sürgősen modernizálni kellene az eddig csak "toldozott-foltozott késő kádári szociális ellátórendszert" – mondta.

"Ha Európa lép, nekünk is foglalkoznunk kell ezzel a kérdéssel" – fogalmazott. A feltétel nélküli alapjövedelem új szociális együttműködési formát jelentene egy emberségesebb és fenntarthatóbb társadalomban – tette hozzá. Szili Katalin megjegyezte: átfogó vizsgálat előtt felelőtlenség lenne konkrét összegeket mondani a program költségéről.

Simon József, a KTI szóvivője arról beszélt: a hagyományos munkahelyek számának csökkenésével a jelenlegi közteherviselési rendszer nem teszi lehetővé mindenkinek, hogy fedezze a megélhetési, lakhatási és a társadalmi részvételhez kapcsolódó kiadásokat. A feltétel nélküli alapjövedelem ehhez járulna hozzá, bevezetéséhez azonban fel kellene hagyni az irigységgel – vélte. A szóvivő szerint az új alapjövedelemnek számtalan előnye lenne, példaként említette a bürokrácia, valamint a megélhetési bűnözés látványos csökkenését, továbbá a helyi gazdaság élénkülését.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.