2014. január. 05. 15:22 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 05. 15:17 Itthon

Tiltakoznak az MSZP-s romák a kormány emlékmű-terve ellen

Az MSZP roma tagozata tiltakozik az ellen, hogy emlékművet állítsanak Magyarország német megszállásának 70. évfordulójára, és azt kéri a kormánytól, az adófizetők pénzéből ne finanszírozza "antiszemita és rasszista kegyhelyek" létesítését.

Félő, hogy a jobboldali kormány a holokauszt-emlékév alkalmából a megszálló náci hadseregnek állít majd oltárt - írta közleményében az MSZP roma tagozata. Hozzátették, a tagozat és a baloldali roma társadalom mély felháborodással figyeli a Fidesz-KDNP kezdeményezését a német megszállás fővárosi emlékművének felállítására. 

Az MSZP roma tagozata azt kéri a kormánytól, hogy ha tényleg tisztelegni kíván a holokauszt minden magyar áldozata előtt, akkor jelölje ki a többször elutasított roma sátor, azaz a cigány integrációval is foglalkozó kulturális és kutatóközpont helyét, "lehetőleg ugyanolyan gyorsasággal, mint ahogyan ezt a fővárosi német emlékművel kapcsolatban tette".

A múlt év utolsó napján jelent meg a Magyar Közlönyben, hogy Magyarország német megszállásának 70. évfordulójára emlékművet állítanak Budapesten, az V. kerületi Szabadság téren. A határozat szerint a kormány társadalompolitikai szempontból fontos célnak tartja, hogy 2014. március 19-re elkészüljön a megszállásra emlékeztető alkotás. Az emlékmű megvalósítását nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánították.

Az Együtt-PM és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) kifogásolta az emlékmű felállításáról szóló kormányzati döntést. A Jobbik egyetért az emlékműállítással, de áthelyeztetné a Szabadság téren lévő szovjet emlékművet.

A Kormányzati Információs Központ csütörtökön közölte, a kormány minden magyar áldozat előtt lerója kegyeletét a Magyarország tragikus német megszállására emlékeztető alkotás állításával és a holokauszt 70. évfordulójára szervezett emlékévvel.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.