Itthon Kovács Áron 2013. október. 27. 11:13

Kossuth tér 1-3. - A legfőbb ügyész sem hatja meg a Fideszt

Bár háromnapos lesz a jövő heti parlamenti ülés, az érdekesebb része a hétfő délutáni szakaszra koncentrálódik, hiszen keddre és szerdára végtelenített költségvetési és adóvitát terveznek. Újra elfogadják az államfő által visszaküldött hegyközségi törvényt, és minden alkotmányos aggály ellenére is jön a földvisszaszerző inkvizíció. Az interpellációk közt pedig lehet, hogy kiderül, ki a felelős az ócsai lakóparkért, vagy mennyibe került a 2003-as paksi baleset.

„Miért utasították el hamis indokkal kezdeményezésünket?” – szegezi a miniszterelnöknek a kérdést a szocialista Harangozó Gábor a parlament hétfőn kezdődő, háromnapos ülésének kezdetén. Mivel ő interpellál, valószínű, hogy a földbérleti pályázatokat vizsgáló bizottság elutasítása miatt haragos. Ezt ugyanis fel kellett volna állítani, hiszen összegyűlt a kellő számú aláírás, de a kormánypártok arra hivatkoztak, hogy csak a parlament ellenőrzési feladatkörében tartozó, ott tisztázható ügy feltárására hozható létre vizsgálóbizottság.

„Az ócsai kudarcért ki a felelős” – kérdezi egy másik szocialista képviselő, Simon Gábor, utalva a drágán megépített devizahiteles lakóparkra, amely jórészt még ma is üresen áll. Konkrét kérdéssel áll elő  az LMP-s Szél Bernadett is: „Ki fizetett és mennyit a mai napig a 2003-as paksi baleset miatt?” Emlékezetes, hogy az MVM és a Paksi Atomerőmű minden erejével titkolni igyekszik a legsúlyosabb magyarországi nukleáris üzemzavar, illetve a helyreállítás részletkérdéseit.

„Az egészséghez való jog kikerült az alaptörvényből?” – kérdezi az emberi erőforrások miniszterét a jobbikos Sneider Tamás. Kérdésére a gyors válasz az, hogy nem, hiszen az alaptörvényben szerepel, hogy „mindenkinek joga van a testi és lelki egészséghez”, legfeljebb azon lehet vitatkozni, mit is jelent ez. Párttársa, Kepli Lajos a kormánypártokhoz közeli gazdasági holdudvart támadja: „Fidesz-Közgép mutyikormány - kinek nem mellénye, ne vegye magára?” című interpellációjával.

Túry Gergely

„Hova vezetnek a bajai videó szálai?” – kérdezi a belügyminisztertől a kormánypárti öninterpellációk közt a fideszes Gulyás Gergely (a múlt pénteken megjelent videó miatt szerdán távozott posztjáról a hvg.hu főszerkesztője – a szerk.). A KDNP-s Michl József az állami gondozott gyermekekre gondol, mikor mikrofont tart az emberi erőforrások miniszterének: „Milyen segítséget kínál a kormány a családi támogatást nélkülöző gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalok számára?”

Egy hiba, egy magyarázat

A határozathozatalok sorát egy olyan törvénnyel kezdik a képviselők, amit Áder János köztársasági elnök visszadobott. Az államfő október 17-én küldte az Országgyűlésnek a hegyközségi törvény módosítását, mert nem találta benne azokat a garanciákat, amelyek alapján a hegyközségek, illetve a Hegyközségek Országos Tanácsa kezelhetné a szőlészek és borászok adatait. Font Sándor fideszes képviselő zárószavazás előtti módosítója ezt hivatott pótolni: részletesen elírja, hogy milyen adatokat, meddig és milyen célból lehet nyilvántartani.

Zárószavazásra kerül a földvisszaszerző inkvizíciót létrehozó törvényjavaslat, amelyet még májusban nyújtott be Nagy István fideszes képviselő. Ez a magyar jogrendszerben különlegesnek számító jogkörökkel ruházná fel az ügyészséget a zsebszerződések felkutatása céljából. Korábban Polt Péter legfőbb ügyész maga írta meg a mezőgazdasági bizottságnak: a javaslat valószínűleg alkotmánysértő, hiszen az eredeti állapot visszaállítása helyett az állam vinné a földet, ha zsebszerződésen kapnak valakit.

Budai Gyula államtitkár korábbi módosító indítványa - amelyről hétfőn szavaznak – csak annyit puhítana ezen, hogy 30 nap türelmi időt adni az érintetteknek. Zárószavazás előtt Nagy István még benyújtott egy javaslatot, de ez nem érinti a lényeget, az állami elkobzás lehetőségét, illetve az ügyészek különleges eljárást, csak a türelmi időt tolja ki. Az indoklásban hosszan fejtegeti, hogy így nem érheti a törvényt az a vád, hogy visszaható hatályú, hiszen mindenkinek lesz ideje felkészülni, és rendezni a tulajdonviszonyokat.

Vagyontárgyak ide-oda

Hétfőn kezdi meg a parlament annak a törvényjavaslatnak a tárgyalását, amely ingyenesen az Erzsébet Vagyonkezelő Kft. kezébe adná a zánkai gyermekvárost. Koszorús László fideszes képviselő indoklása szerint ezt a céget a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány feladatainak ellátására bevont ingatlanvagyon kezelésére és üzemeltetésére hozták létre, a törvény pedig „az Erzsébet-program balatoni bázisa megteremtésének ad biztonságos, a hosszú távú hasznosítást megalapozó jogi keretet”.

Egy másik javaslat, amelynek vitája szintén hétfőn kezdődik meg arról rendelkezik, hogyan kerülhetnek ki az állami gyűjteményekből egyes műtárgyak, amelyek bizonyíthatóan magántulajdonban vannak. A törvényre azért van szükség, nehogy végrehajtók jelenjenek meg egy es múzeumokban, valamelyik diktatúra által elrabolt műkincsekért. A bizonyítást a javaslat a közjegyzőkre bízná, bár a 30 napos határidő lehet, hogy kevés lesz, ha a családnak nincs egyértelmű okirata a tulajdonjogról.

Kedden kezdődik meg a jövő évi adótörvények általános vitája, hatórás időkeretben (a javaslat fontosabb elemeiről a HVG hetilap cikkében olvashat). Ez után, ha valaki még bírja, folytathatja a 2014-es költségvetés általános vitáját, amit a múlt pénteken félbehagytak. A költségvetési vita áthúzódik szerdára is, majd mikor véget ér, a nagyon elszánt képviselők belevethetik magukat a növényfajták állami elismeréséről, valamint a szaporítóanyagok előállításáról és forgalomba hozataláról szóló törvény módosításáról szóló javaslat megvitatásába.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.