Kizárási indítványt nyújt be a vádhatóság a szakértő ellen, akinek elemzése fordulatot hozott az Eva Rezesova ellen folyó büntetőeljárásban. A védelem által felkért Melegh Gábor elfogultságát a közlekedési balesetben meghalt család ügyvédje vetette fel, beadványuk alapján most már az ügyészség is azt kéri, hogy az elismert igazságügyi szakértő ne vehessen részt az eljárásban.
„A sértetti jogi képviselő beadványa alapján a Pest Megyei Főügyészség elfogultságon alapuló kizárási indítványt terjesztett elő a szakértő úrral szemben a Gödöllői Járásbíróságon” – erősítette meg hétfőn a hvg.hu információját Gyugyi Csilla, a főügyészség szóvivője.
Ahogy arról beszámoltunk, Hantos Ádám, az áldozatok családjának jogi képviselője azért fordult kizárási indítványával az ügyészséghez, mert Melegh Gábor igazságügyi szakértő korábban egy levélben saját maga írta azt, hogy összeférhetetlen az ügyben. Ezt azzal indokolta, hogy a szlovák milliomosnő ügyében eddig kirendelt szakértők véleménye között „lényegi kérdésben” ellentmondás van, ilyen esetben pedig a bíróság bevonhatja a Budapesti Műszaki Egyetemen működő Műszaki Igazságügyi Szakértői Testület, amelynek ő az elnöke. Erre hivatkozva az áldozatok hozzá forduló családját elutasította, nem sokkal később, Rezesova védelmének a felkérésére viszont mégis szakértői véleményt készített.
Kérdésünkre ezt Melegh akkor azzal magyarázta: a sajtóból értesült arról, hogy megszűnt az ellentét a szakértői vélemények között, és így szerinte már nem állt fenn tovább az összeférhetetlenség. Az áldozatok családjának ügyvédje viszont mégis kizárási indítványt nyújtott be a Gödöllői Járásbíróságon, mert szerintük így Melegh Gábortól nem várható elfogulatlan szakvélemény. Erre bólintott rá az ügyészség, így most már a bíróságon múlik, kizárja-e az utolsó pillanatban benyújtott szakvéleményt, ami jelentősen szembement az eddigi elemzésekkel – erről itt olvashat további részleteket.
Melegh szakvéleménye alátámasztja a magát vétlennek valló Rezesova verzióját, miszerint a Fiat Punto hirtelen, ráadásul indexelés nélkül tért ki elé. Elemzésében 1,5 másodperccel számol, szerinte ennyi idő telt el a Fiat vezetőjének a kormánymozdulata (hogy az előzés miatt kikormányozta autóját a nyerges vontató mögül, és elhagyta a sávját – a szerk.) és az ütközés között. Ráadásul Melegh szakvéleményében arra jutott, hogy a BMW személygépkocsi vezetője „ebben a helyzetben semmiképp sem észlelheti a Fiat előzéshez vezető kormánymozdulatát”. Sőt, mint írja, a Fiat Punto mozgása a BMW vezetőjében „veszélyérzetet kelthet”.
Új elemként a szakértő felvetette azt is, hogy a vezető észlelési lehetőségeit a korlátozott látási viszonyok miatt „a szemből érkező járművek zavaró fénye is kedvezőtlen irányba befolyásolhatta” – többek közt ennek az állításnak a helyszíni ellenőrzése miatt napolták el október végéig a tárgyalást.