Itthon Stemler Miklós 2013. október. 07. 18:13

Ilyen volt a világ legabszurdabb tüntetése

Abszurd tüntetéssel az abszurd rektori rendelet ellen – így lehet legjobban jellemezni a kaposvári hallgatók strandpapucsos demonstrációját, amelyen mintegy 20 egyetemista és félszáz médiamunkás vett részt. A fiatalok szerint a beázó előadótermek nagyobb problémát jelentenek az egyetemen, mint a nem megfelelően öltöző tanulók.

Már akkor sejtettem, hogy nem lesz egyszerű dolgom, amikor a kaposvári buszra várva egy amerikai zászlóval díszített, mintegy 30 centis magassarkúban közlekedni próbáló hölgyet pillantottam meg a pécsi buszpályaudvaron. Esélyes, hogy az extravagáns ruhadarab nem állná ki a Kaposvári Egyetem szigorú dress code-ját, ám a buszpályaudvar szerencsére még nem Szávai Ferenc rektor territóriuma. Ez a ruhadarab bizonyult végül a legextrémebb látványnak az egész délután során, ami sokat elmond a kaposvári ruhakrízis komolyságáról.

A vírusmarketing szempontjából elsöprően sikeresnek bizonyult, a világ lényegében minden mérvadó médiumát megfertőző kaposvári dress code-ügy legújabb fejezete a hétfői papucsos-demonstráció volt. A tiltakozás kezdete előtt pár perccel azonban csak a többtucatnyi médiamunkást nyílt alkalmunk megfigyelni, akik talán nem minden esetben állták volna ki a „ápolt haj, köröm és arcszőrzet” alapkövetelményét, szemben a már jelen lévő Csapó Virág színész-oktatóval, aki a drámaszakos hallgatókkal megtartott pénteki meztelen-órájával rengeteg tett a Kaposvári Egyetem világhíréért.

Tüntetés Kaposváron
MTI / Varga György

Mint a színésznő újságíróknak elmondta, erkölcsi kötelességének érezte, hogy a tanterem zárt terében elkövetett performansz után itt is kiálljon hallgatói mellett és a szerinte nem átgondolt rektori rendelet ellen.

A fél három után egy-két perccel szivárogni kezdő hallgatókról némileg nehéz volt eldönteni, hogy egy megkésett törülközőnapra készülnek vagy demonstrálnak, de ez nyilván a koncepció része volt: a hallgatók spontánul megrendezett módon leültek a sportpálya mellé, majd spontánul tűrték az elképesztő médiaérdeklődést. Elvégre többségük színésznek készül.

Mint az egyik szervezőtől megtudtuk, az akció csak a Művészeti Kar hallgatóit mozgatta meg, bár a Pedagógiai Karon is felmerült, hogy esetleg tenni kellene valamit. A hallgatói önkormányzat szintén nem aktivizálta magát, igaz, a kaposvári EHÖK az ország többi hallgatói érdekképviseleténél is furább szervezet, jellemzője például, hogy a kutya nem választotta meg a tagjait.

Forradalomtól mindenesetre nem kell tartani, hiszen – ahogy megtudtuk –, a tiltakozó hallgatóknak nincsenek nagy terveik, egyelőre azon sem igazán gondolkoztak, milyen javaslattal éljenek a szerintük indokolatlan és nevetséges dress code kapcsán.

MTI / Varga György

Kritikus megjegyzések azért elhangzottak: az egyik demonstráló szerint Szávai Ferenc rektornak például inkább a beázó előadótermek felújítására kellene koncentrálnia, nem pedig az öltözködés és parfümhasználat megszabására.

A magunk részéről akkor hagytuk el a kedélyes demonstrációt, amikor az egyik tévének bukósisakban és fürdőköpenyben kezdett interjút adni az egyik öltözködésszabadság-hős.

Egy dolgot megállapíthattunk: abszurd tüntetésekben a Kaposvári Egyetemnek nincs vetélytársa, hiszen ez az akció annál a 2010-es megmozdulásnál is bizarrabb volt, mint amikor az akkori EHÖK elnök félórás ülősztrájkot folytatott a rektori hivatal előtt (minden összefügg mindennel: Szávai Ferencet az akkori, botrányba fulladó rektorválasztás után választották meg).

Az is biztos, hogy hiába tűnik fel a Corvinus, az ELTE, a BME és a Szegedi Tudományegyetem időnként a világ legjobb felsőoktatási intézményeinek különböző rangsorain, a Kaposvári Egyetem egy huszáros vágással egyből a legismertebb magyar egyetemmé vált.

Kíváncsian várjuk a jelek szerint a világ legprofibb gerillamarketingeseit alkalmazó KE új akcióit.

Hirdetés