2013. augusztus. 28. 16:59 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 28. 16:58 Itthon

Sok fideszes dupla választást szeretne

Mind a Fidesz elnökségében, mind pedig a kormánypárti frakcióban "sokan gondolják úgy, hogy praktikus lenne" a jövő évi országgyűlési- és európai parlamenti-választások egyidejű megtartása - reagált az elmúlt napok sajtóhíreire Gulyás Gergely fideszes képviselő, az alkotmányügyi bizottság tagja szerdán.

Az atv.hu kedden, a Népszava pedig szerdán írt arról, hogy a magyar parlamenti választás nem május 25-én, az európaival együtt lesz, hanem korábban, még áprilisban. Mesterházy Attila MSZP-elnök pedig pénteki sajtótájékoztatóján közölte, arról is lehet hallani, hogy április elejére hoznák előre a voksolás időpontját, és azt nem együtt tartanák az európai parlamenti választásokkal.

Gulyás Gergely ugyanakkor szerdán azt mondta, az alkotmány "teljesen világosan fogalmaz" abban, hogy a választásokat minden negyedik év április-május hónapjában kell megtartani. Az EP-választásokat ötévente júniusban tartották, de ezt az Európai Unió döntéshozó testülete előrehozta májusra, ezért "a jogi lehetőség adott arra, hogy az EP-választásokat a magyar országgyűlési választásokkal egyidejűleg tartsák meg".

Szemben "a Fidesz hétfői elnökségi üléséről állítólag név nélkül szivárogtató elnökségi taggal", Gulyás Gergely "ismeretei szerint mind az elnökségben mind a frakcióban sokan gondolják úgy, hogy praktikus lenne a két választás egyidejű megtartása".

A fideszes politikus ugyanakkor hozzátette, a köztársasági elnökön kívül ebben a kérdésben mindenkinek csak véleménye lehet, döntési jogosultsága nem, mivel a választások időpontjának meghatározása "az államfő azon kevés jogköre közé tartozik, mely még miniszteri ellenjegyzéshez sem kötött".

Természetesen a köztársasági elnök döntését - "függetlenül attól, hogy kinek a véleményével egyezik és kiével nem", mindenkinek tiszteletben kell tartani - mondta Gulyás Gergely.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.