2013. június. 27. 15:27 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 27. 19:50 Itthon

Áder egy 70 lelkes faluban pálinkázott

A vidék értékeire, a hagyományos falusi élet szépségére, a turizmusra hívta fel a figyelmet Áder János Gömörszőlősön csütörtökön. A köztársasági elnök példaértékűnek nevezte a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településen megvalósított programot.

Áder Jánost a történelmi Gömör egyik legkisebb, mindössze hetven ember által lakott falujában helyi szokás szerint szilvapálinkával, kecskesajttal, almáspitével, pogácsával, lekvárral vendégelték meg.

A köztársasági elnök É. Kovács Judit független polgármesterrel, idősekkel, gyerekekkel a falut végiglátogatva azt mondta, ez egy pici, "isten háta mögötti" település, amely meg akarja őrizni értékeit, kultúráját, hagyományait, de tudja, hogy a 21. században a korábbi formában ez nem lehetséges.

A magyar-szlovák határ menti Gömörszőlőst ökofalunak is hívják. A miskolci székhelyű Ökológiai Intézet helyi csoportja falufejlesztési programot indított Gömörszőlős – egy fenntartható falu címmel annak érdekében, hogy megőrizzék a hagyományos falusi életformát és környezeti emlékeit, ösztönözzék a népi kismesterségek és népi hagyományok fenntartását.

Több régi épületet felújítottak, gyapjúkártoló műhelyt, biogazdaságot létesítettek. Az ott élők arra törekednek, hogy ne sérüljön a természetes környezet. 

Áder János elmondta, látogatásával az volt a célja, hogy jelenlétével hívja fel a figyelmet a gömörszőlősi programra, példaértékére, és egyúttal kifejezze elismerését az elért teljesítményért. 

A köztársasági elnök szólt arról is, hogy a gömörszőlősiek mindent elkövetnek azért, hogy a településük élhetőbb legyen, próbálkoznak falusi turizmussal, gyapjútermékek, piacképes áruk előállításával, oktatási központtal, és a tudásukat mások számára is elérhetővé kívánják tenni.

Áder János megemlítette, hogy folytatni fogja országjárását, ősszel újabb falvakat keres majd fel. 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.