2013. június. 21. 15:30 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 21. 15:27 Itthon

Hőség: nagy a tűzveszély az országban

A meleg és csapadékmentes időjárás miatt a napokban jelentősen megnőtt a tűzveszély, ezért a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) arra kéri a gazdálkodókat, hogy a megszokottnál is nagyobb óvatossággal járjanak el a betakarítási munkák során.

A NAK az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében kiemeli: mivel az elmúlt években több nagy anyagi kárral járó tűz volt a nyári betakarításkor, a termelők fokozottan figyeljenek a kalászos termények betakarításában részt vevő gépek tűzvédelmi állapotára, valamint a tarló, illetve növényi hulladék égetésére vonatkozó szabályok betartására.

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat előírásai szerint a munkában csak olyan jármű vehet részt, amelynek tűzvédelmi felülvizsgálatát a betakarítás előtt az üzemeltető elvégezte, és tűzoltó készülékkel is ellátta - hívja fel a figyelmet a kamara. 

Az aratást először lehetőleg a közút, illetve vasútvonal mentén kell elkezdeni, majd a betakarítás után ezek mellett legalább 3 méter széles védőszántást kell kialakítani. Munkaszünet idején a kombájnt a gabonatáblától, tarlótól és kazaltól legalább 15 méter távolságra szabad csak leállítani. Ha ez nem lehetséges, akkor itt is 3 méter széles védőszántást kell készíteni. A szabályok szerint olyan javítást, amely nyílt láng használatával vagy üzemanyag-szivárgással jár, a gabonatáblán (tarlón) nem lehet elvégezni. 

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívja a figyelmet, hogy a táblában dohányozni még a járművek vezetőfülkéiben sem szabad. Az aratás idejére a gabonatáblától legkevesebb 15 méterre, növényzettel nem borított részen lehet dohányzóhelyet kijelölni, a cigarettacsikkek eloltásához és gyűjtéséhez pedig vizet tartalmazó edényt kell kihelyezni - olvasható a közleményben.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.