Az eső hátráltathatja az apadást
A megduzzadt Duna apadási ütemét lelassíthatja a külföldi vízgyűjtőn lehullott sok csapadék - közölte az árvízi Országos Műszaki Irányító Törzs.
A vízügyi szakemberek szerint a Duna magyarországi szakaszán az apadás ütemét jelentősen lelassíthatja a folyó külföldi vízgyűjtő területén lehullott sok csapadék, s a védműveknél továbbra is fokozott figyelemre van szükség.
Az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) kedd esti összesítésében kiemelte: a korábbi árhullámok tapasztalatai rámutattak arra, hogy a védekezési időszak egyik legfontosabb időszaka az apadás idejére tevődik, ugyanis ilyenkor a nagyrészt földből épült árvízi művek szilárdsága, állékonysága jelentősen csökken. Ennek megfelelően ebben az időszakban is biztosítani kell a vízügyi szolgálat szakemberei részéről a fokozott odafigyelést és a beavatkozásokhoz szükséges erőforrások helyszínen tartását - tették hozzá.
Az OMIT közölte, mindezt különösen indokolttá teszi, hogy a Duna külföldi vízgyűjtőjén jelentős mennyiségű csapadék hullott le. Ez - ha nem is okoz újabb áradást - a Duna apadásának ütemét jelentősen lelassíthatja, így az egyébként is tartósan magas vízállások rendkívül hosszú ideig terhelik a védműveket.
Magyarországon jelenleg több mint 800 kilométernyi töltésen van árvízvédelmi készültség. Ebből rendkívüli védekezés van érvényben csaknem 540 kilométeres szakaszon.
A kedd este 8 órai adatok szerint Nagybajcsnál a múlt péntek éjjeli 907 centiméteres tetőzési szintről 612 centiméterre, Budapestnél a vasárnap éjjeli 891 centiméteres tetőzési szintről 833 centiméterre csökkent a vízszint. Bajánál, ahol szerda estére 995 centiméter körülre várják a tetőzést, kedd este 8 órakor 984 centiméteres vízszintet mértek.