Bajnai támogatja a pedagógusok béremelését
Bajnai Gordon, az Együtt 2014-Párbeszéd Magyarországért (Együtt-PM) szövetség vezetője - miután tárgyalt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) vezetőivel hétfőn, Budapesten - bejelentette, hogy jövőre jelentős, az inflációt legalább 15 százalékkal meghaladó béremelést szeretnének elérni a pedagógusoknak.
A volt kormányfő szerint szükség van tervezhető, kiszámítható, biztos megélhetést biztosító pedagógus-életpályamodellre, karriertervezésre. Bajnai Gordon hangsúlyozta: a jövővel az árvíz idején is foglalkozni kell. Magyarország jövője pedig az oktatáson fog múlni - mondta, hozzátéve, hogy az ország szempontjából az oktatás nem költségvetési, hanem nemzetstratégiai kérdés. Ezért készítették el a magyar oktatásról az elmúlt 20 év legátfogóbb "röntgenképét", amelyet egy fehér könyv formájában nemrég be is mutattak.
Az oktatási szakértők által összeállított anyagot ezekben a napokban küldik szét az ország csaknem ötezer oktatási intézményvezetőjének, véleményezésre. Ennek keretében kezdeményeztek a szektor szakmai és érdekvédelmi szervezeteinél konzultációt, amelynek első állomása a mostani egyeztetés a PDSZ vezetőivel.
A hétfői tárgyalás témái közül Bajnai Gordon hangsúlyosan szólt a pedagóguskar létrehozásáról, amelyet hibának nevezetett. Álláspontja szerint a kártékony centralizáció helyett az érdekképviseletek megerősítésére, a pedagógusok önállóságának, megbecsülésének növelésére van szükség, ideértve anyagi megbecsülésüket.
Bajnai Gordon 2014 után jelentős bérrendezést tartana szükségesnek, hiszen a pedagógusok átlagbére csak az 57 százaléka a magyarországi diplomások átlagbérének. A cél, hogy legalább a lengyelországi szintet elérjék, ami az infláció felett 15 százalékos béremelést jelentene - tette hozzá.
Az Együtt-PM a Pedagógusok Szakszervezetéhez is eljuttatja javaslatait, és kezdeményezik az egyeztetést, mint minden szakmai és érdek-képviseleti szervezettel - tette hozzá Bajnai Gordon.
Mendrey László, a PDSZ elnöke az egyezetés után elmondta, hagyományaikhoz hűen, minden demokratikus párttal egyeztetést folytatnak oktatási programjaikról, elképzeléseikről. Az Együtt-PM az első ebben a sorban, és a többi pártot is meg fogják keresni - tette hozzá. Mint mondta, a megbeszélésen szóba került a pedagógusképzés problémája, valamint a pedagógusok pályán tartásának kérdése is.
A PDSZ célja, hogy elvárásaik megjelenjenek a demokratikus pártok programjában, amelyre megítélése szerint az Együtt-PM nyitott volt. Folyamatos együttműködés lesz, de ez nem jelent elköteleződést, egyetlen párt mögé sem fognak beállni - mondta Mendrey László.