Nagy a baj a Duna-kanyarban fekvő Pilismarót üdülőövezetében. A gát folyamatosan szivárog, az ott lakókat kitelepítették, szombat délután senkit nem engedtek a munkálatok közelébe, mert attól tartottak, hogy bármikor áttörhet a víz. Orbán Viktor szombat reggel lényegében ezt jelölte meg a leggyengébb pontnak. A falubeliek mégsem izgatják magukat, ugyanis a történelmi falurész magasan egy dombon áll, amit még akkor sem érhet el a Duna, ha az ár magasba szökik. A part mentén élő szegényeket a Nógrádból és a Jászságból érkezett önkéntes romák mentették.
„Nők nem mehettek a gát közelébe, a férfiak is csak mentőmellényben dolgozhattak, a víz folyamatosan szivárog, egyik buzgár tör elő a másik után” – erről számolt be szombaton délután egy önkéntes, aki reggel óta a pilismaróti gáton dolgozott. A gátat civilek délutántól már nem közelíthették meg, így az újságírókat sem engedték a közelbe, csak a katasztrófavédelem és az önkéntes munkások dolgozhattak a falu üdülőtelepén, a rendőrök mindenkit feltartoztattak 1,5 kilométerrel a helyszíntől.
Az árvízvédelmi készültséget felügyelő miniszterelnök szombat reggel jelentette be „Pilismarót térségére oda kell figyelni”. Kora délután az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) már arról számolt be, mindenkit kitelepítettek az üdülő negyedből, 83 embernek kellett elhagynia a területet, akik közül 38-an életvitelszerűen éltek a telepen. (Az árvízi védekezés hatodik napjáról szóló tudósításunkat itt olvashatja.)
Nyugalom
„Megyek ki a szőlőbe, még kapálok egy kicsit” – mondta késő délután a helyi templom gondnoka és nem ő volt az egyetlen Pilismaróton, aki nem pánikolt. A faluban nyomát sem látni az izgalomnak, a családok gyerekkocsival sétáltak az utcán, mások a közeli erdőben túráztak.
Pedig egész nap nagy volt mozgás, és az is idegeskedésre adhatott okot, hogy a faluba vezető, Duna mellett húzódó utakat lezárták a forgalom elől, a települést egyetlen – pár méter széles – erdei aszfaltozott ösvényen lehetett megközelíteni a hegyekből Pilisszentlélek irányából. Az ösvényt az erdészet nyitotta meg, mert korábban el volt zárva a forgalom elől.
A faluban azért nem idegeskedtek a lakósok, mert magát Pilismaróton egy pillanatig sem fenyegette veszély. A történelmi falu legalább két kilométerre fekszik a Dunától, és közel 15 méter a szintkülönbség. Így ha át is szakadna a gát, akkor sem érné el még a település szélén található házakat sem, nem beszélve a templom körüli házak legalább 30 méter magasban találhatók.
Orbán jött, szétnézett, kezet fogot
Ennek ellenére többen is azt mondták, az éjszaka lementek segíteni a gátépítéshez, fáklyákkal világítottak a munkagépeknek és az embereknek. Az üdülőtelepet inkább szegények lakják, a faluban tudni vélik, hogy a házak egy részét engedély nélkül húzták fel. A helyiek azt mondták, lent van egy gyerektábor, néhány ház és több faház, a településrész 6-7 utcából áll össze, ami leginkább a Balaton melletti falvakat idézi a víz közelségével.
A falu felső részében lakók délután már nem térhettek vissza a gátra, őket is távol tartották az árvíztől, állítólag a katasztrófavédelem arra hivatkozott, hogy csak a hivatásosokra és az Országos Roma Önkormányzat által buszokkal hozott önkéntesekre tudnak figyelni, ha esetleg szakadna a gát. Délután viszont a Facebookon osztogatták a helyiek a reggel készített képeket a már elöntött üdülőkről, illetve a velük kezet fogó Orbán Viktorról (a miniszterelnök rövid látogatás tett a negyedben, majd gyorsan továbbutazott).
„Folyamatos szivárog a gát, újabb és újabb adag zsákokkal kell megerősíteni. Megsüpped, szivárog” – mondta a hvg.hu tudósítójának az egyik Jász-Nagykun-Szolnok megyéből a roma önkormányzat szervezésében érkezett önkéntes, akit pár órára felengedtek Pilismarótra ételt venni. Azt mondta, késő délután 30-40 centire volt a gát tetejétől a víz –a tetőzést estére várták –, a helyiek által megosztott képeken pedig az látszott, hogy a gát túloldalán is állt már a víz az ártérben.
"Lenéztek" a partra a Facebookon
A hvg.hu tudósítója nem sokkal a kitelepítés után a település körül motorcsónakkal járőröző honvédokat látott, akiket Szolnokról rendeltek fel, hogy vigyázzák a hátra maradt értékre.
Madártávlatból, a református templom tornyából az látszott, hogy legalább 6-7 busz – köztük egy Nógrádból érkezett –, 4-5 katonai szállítójármű parkolt az üdülő negyed mellett, több dömper és markológép mozgott a telepen. A vízművet Pilismarót és Dömös között már korán ellepte az ár, a félig víz alatt álló ajtóban egy őr üldögélt csónakban. A vízmű körüli gondok miatt az összes utcai kútra kiírták, hogy csakis főzés után iható, még a fentebb lévő falurész lakóinak is zacskós vizet osztottak.
„Azért éjszaka gyakran ki fogok nézni. Ideges nem vagyok, mert sem 2002-ben, sem 2006-ban nem jött fel idáig a víz. Az öregek pedig azt mondják, valamikor tényleg olyan nagy volt az ár, hogy megközelítette a falut, de akkor is legalább 100 méterre volt a házunktól” – mondta a történelmi településrész legszélén élő férfi, aki jobb híján a Facebookon követte, mi zajlik a lentebb lévő üdülőövezetben.