Az Átlátszó és a 444.hu miatt korlátozzák a közérdekű adatokhoz való hozzáférést?
Főként az Átlátszó.hu-nak voltak olyan mennyiségű, kevésbé konkrét adatigénylései, amelyek miatt a Fidesz szükségesnek ítélte a közérdekű adatokhoz való hozzáférés korlátozását – mondta a javaslat egyik benyújtója, Cser-Palkovics András az Indexnek, mely más forrásból úgy tudja: a beadvány igazi motorja az volt, hogy Uj Péter új lapja, a 444.hu több évre visszamenő adatigénylést adott be a parlamentnek.
Cser-Palkovics András székesfehérvári polgármester az Indexnek azt mondta: megválaszolták, és a jövőben is megválaszolnak minden újságírói kérdést, közülük néhány teljesítése azonban talán indokolatlanul is jelentős mértékben leterhelte az önkormányzati hivatal dolgozóit. A polgármester szerint főleg az Átlátszó.hu-ra volt jellemző, hogy nagy mennyiségű, kevésbé konkrét adatigénylésekkel állt elő az elmúlt években.
Mint ismert: Vas Imrével együtt Cser-Palkovics április végén nyújtott be egy olyan módosító javaslatot az információszabadságról szóló törvényhez, amely korlátozhatja a közérdekű adatokhoz való hozzáférést. A tervezetet múlt kedden sürgősséggel el is fogadták.
A javaslatot beterjesztő Cser-Palkovics az Indexnek arról beszélt: nem szűkült a közérdekű adatok köre, és érdemben nem fognak változni az újságírók jogai sem a tervezet elfogadása után. A politikus szerint az állami, önkormányzati hivataloknak a közérdekű adatokat a jövőben is ki kell adniuk, ha az újságíró konkrét dologra kérdez rá. A kérés akkor utasítható el, ha az nagyon általános, és a teljesítése az adatkezelő működését ellehetetlenítené. Ekkor az igénylőnek pontosítania kell a kérést.
"Teljesen kamu a Fidesz állítása, hogy az Átlátszó.hu folyamatosan óriási mennyiségű adatkérésekkel bombázta volna a közigazgatást" – jelentette ki az Index kérdésére Bodoky Tamás, a lap alapítója. Bodoky szerint nagyon ritkán kértek nagyobb mennyiségű dokumentumot, a lap az esetek többségében csak néhány szerződésre vonatkozó igényléssel élt.
"Az Átlátszó.hu egyetlen igazán nagy ügybe futott bele" – mondta Bodoky –, "az pedig a Rogán Antal által vezetett V. kerületi önkormányzatnál történt". A lap megpróbálta feltérképezni az önkormányzat és az egyik építőcég kapcsolatrendszerét, de menet közben derült ki, hogy a vonatkozó iratok összesen legalább 30 ezer oldalt tesznek ki. Ekkor valóban arra kérték az önkormányzatot, hogy a teljes iratanyagot adja ki.
Az Index más kormányzati forrásból úgy tudja, hogy a beadvány igazi motorja az volt, hogy Uj Péter új lapja, a 444.hu több évre visszamenő adatigénylést adott be a parlamentnek. Erdélyi Péter, a lap egyik újságírója az Indexnek azt mondta: három héttel ezelőtt fordult adatkéréssel az Országgyűlés Hivatalához, a frakciók által megkötött szerződéseket kérte 2010-ig visszamenőleg. Az újságíró azért az összes szerződést kérte, mert előre nem lehet megmondani, hogy közülük melyik hírértékű.
Cser-Palkovics szerint a jogszabály elfogadásának nincs köze ahhoz, hogy az elmúlt hetekben derült ki: a dohánypályázatok nyertesei között nagyrészt a Fideszhez közel álló emberek találhatóak. A trafikügyre vonatkozó adatokat az államnak megítélése szerint a jogszabály elfogadása után ugyanúgy ki kéne adnia, mint előtte, az arra vonatkozó jogi szabályozás ugyanis nem változott – tette hozzá.