2013. április. 06. 08:23 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 06. 08:31 Itthon

Reding: Ha kell, mindent bevetünk az uniós jog betartatásáért Magyarországon

Nem folytat semmiféle háborút Magyarország ellen, csak ahhoz ragaszkodik, hogy a magyar jogrendszer feleljen meg az uniós jognak - jelentette ki Viviane Reding. Az Európai Bizottság alelnöke a Népszavának adott interjúban cáfolta, hogy az uniónak ne lennének konkrét, tényszerű aggályai a magyarországi folyamatokkal kapcsolatban.

A napilap szombati számában megjelent interjúban Viviane Reding hangsúlyozza, EU-biztosként ragaszkodik ahhoz, hogy Magyarország jogrendszere teljes mértékben megfeleljen az uniós jognak, és ugyanezt várja el az összes tagállamtól, függetlenül attól, hogy éppen melyik párt van hatalmon.

Közölte: az EB részletes jogi elemzést készít arról, hogy jogszerűen módosították-e a közelmúltban, már negyedszer a magyar alkotmányt. Rendkívül sajnálatos, hogy a magyar kormány nem teljesítette José Manuel Barroso bizottsági elnök kifejezett kérését, és nem várt az alkotmánymódosítással addig, amíg az EB elvégzi ezt az elemzést - mondta Viviane Reding.

"Mint Barroso elnök március 11-én emlékeztetett: ha szükséges, akkor nem fogunk habozni, hogy a rendelkezésünkre álló eszközöket – ismétlem: minden rendelkezésünkre álló eszközt – bevessük, amennyiben Magyarország nem tesz eleget az uniós jog, illetve az Európa Tanács jogállami normáinak." Egy alkotmány sohasem játékszer, hanem alapvető szabály, ezért nem lehet megváltoztatni néhány havonta. "Ez különösen igaz, ha az igazságszolgáltatás függetlensége forog kockán" - fogalmazott az alelnök.

"Nagyon remélem, hogy a magyar kormány képes lesz meggyőzően reagálni az aggodalmainkra, nem csak sajtónyilatkozatokkal és támadásokkal" - közölte Viviane Reading.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.