November óta más sem hallatszik a párt körül, csak a csatazaj. Ezt senki sem bírta volna ki veszteségek nélkül – mondta a hvg.hu-nak Szél Bernadett azzal kapcsolatban, hogy pártja támogatottsága 1-2 százalékra csökkent. Az LMP társelnöke, a párt Országos Választmányának tagja interjúnkban arról is beszél, várhatóak-e a párttól újabb leláncolós akciók, mit gondol az ellenzéki összefogásról, és arról, el lehet-e zavarni Orbán Viktort a hatalomból tüntetésekkel.
hvg.hu: Egy százalékon állnak a teljes népességben, három százalékon a pártválasztók körében. Elég gyenge.
Szél Bernadett: Számítottunk erre. Sokakban most tisztázódik, hogy az LMP nem szűnt meg, létezik, működik. Tőlem is sokan megkérdezték az elmúlt hetekben, hogy „Ti léteztek még? Lehet rátok szavazni?” Mindig azt felelem, hogy igen, lehet. Kénytelen vagyok elmondani, hogy csak a frakció szűnt meg. Az pedig komoly jelzés mindenkinek, hogy a hétvégén kongresszust tartottunk, tisztújításunk volt, és az LMP minden vezető testülete teljes létszámban működik.
hvg.hu: Biztos komoly jelzés volt, de a szavazók mennyisége is komoly, akiket a párt elveszített az utóbbi időben.
Sz.B.: November óta más sem hallatszik a párt körül, csak a csatazaj. Ezt senki sem bírta volna ki veszteségek nélkül. De most már alapvetően más a helyzet abban a tekintetben is, hogy az LMP politikailag egységes, mindenki egyfelé húz. Egy ilyen szervezetet egyszerűbb irányítani. Korábban az energiáink nem kis része arra ment, hogy konszolidáljuk belső problémáinkat. Most egységes a párt, létező vidéki hálózatunk van, ami nagyon fontos. Vagyis minden adott az előrelépéshez. A társelnöki rendszer felgyorsította a döntéshozatalt a pártban, vagyis a működésünk sokkal hatékonyabb.
hvg.hu: A létező vidéki hálózat hány embert, hány szervezetet jelent?
Sz.B.: A 34 területi szervezetünk közül mindössze egy szűnt meg, a váci. Emellett a budapesti szervezetet kell újraformálnunk, de nagyobb veszteségeket nem szenvedtünk el.
hvg.hu: Hányan léptek ki a pártból?
Sz.B.: Körülbelül 160-an a 850 tagból. Ám az ominózus novemberi, kongresszusi döntés óta több mint 70 fő belépése indult meg. Ők zömmel már tagok. Ez azért is nem kis szám, mert hozzánk nem egyszerű csatlakozni: ehhez előbb önkéntes munkára van szükség, valamint több tag ajánlására. Ez azt mutatja, hogy van fogadókészség az üzenetünkre, arra, hogy aki nem kér Orbán Viktor politikájából, sem az álbalos panoptikumból, az választhatja a zöld alternatívát, az LMP-t.
hvg.hu: Hogyan akarják visszaszerezni azt a félmillió támogatót, akik bevitték a pártot a Parlamentbe 2010-ben? A szakadásnak olyan értelmezése is van, hogy az LMP „aktivista” szárnya ment el, azok, akik szívesebben láncolták magukat a parlament bejáratához. Schiffer András tudtommal nem erre, hanem a parlamenti munkára koncentrálna. Mi lesz a stratégia?
Sz.B.: Nincs olyan döntés, hogy ezek az akciók elmaradnának a jövőben. Egyszerűen csak most állt fel az a csapat, ami a következő három választásra felkészíti, és azon keresztül is viszi a pártot. A kommunikációt is teljesen átszervezzük április végére. Egy zöld párttól sosem állhat távol az aktivizmus, így tőlünk sem. Az Aranytalicska-díj átadása is ilyen akció volt, és az antikorrupciós kampányunknak is több eleme akciókon alapul majd. A szavazók visszaszerzéséhez pedig annyit, hogy a választóknak látniuk kell, hogy az LMP nem dőlt be. Az LMP létezik, nálunk mindenki dolgozik. A szakpolitikai aktivitásunk egyetlen pillanatig sem gyengült, nem csökkent sem a parlamenti, sem az egyéb közéleti megszólalásaink száma. Schiffer Andrással már januárban országjárásra indultunk: nem csak a zöld munkahelyteremtési programunkat népszerűsítettük, de helyi tapasztalatokat is gyűjtöttünk olyan településekről, ahol sikerült kitörni a közmunkaprogramokból, tőkét lehetett bevonni a helyi erőforrásokra alapozva – vagyis olyan alapra, amire az ország gazdaságát is helyezni kellene.
hvg.hu: A „Fideszből kiábrándultak, de az MSZP-re szavazni nem akarók” jelenleg a legnagyobb választói csoport, önök deklaráltan őket akarják megszólítani. Vannak méréseik, kutatásaik, hogy ezen belül mégis kiket tudnak jó eséllyel megszólítani?
Sz.B.: Zajlik az ezzel kapcsolatos munka. A Fidesz 2010-ben nagyon sok protest-szavazatot kapott a Gyurcsány-Bajnai korszak nyolc éves kártékonykodása után. Nyilvánvaló, hogy nagyon sokan csalódtak, mert azt látják, hogy Orbán Viktor egy korrupt, autoriter rendszer épített fel. Közülük, szerintem, jó párat meg tudunk szólítani. Úgy érzem, az LMP-vel a legprogresszívebb gondolatokat hoztuk a magyar politikába a rendszerváltás óta, és ezek mellett következetesen ki is tartunk.
hvg.hu: Ehhez képest az LMP-t sokan „a Fidesz trójai falovaként”, Schiffer Andrást „Fidesz-bérencként” emlegetik.
Sz.B.: Nem tudunk mást tenni, mint minden alkalommal cáfolni az ilyen vádakat. De aki ezt mondja, az arra sem veszi a fáradtságot, hogy a két legalapvetőbb állításunk közül legalább az egyiket figyelembe vegye, nevezetesen: az Orbán-rendszert meg kell dönteni. Orbánékat egyszerűen el kell zavarni. És ott van a másik állításunk, amely így szól: azokat sem szabad visszaengedni a hatalomba, akik lehetővé tették, hogy ez az Orbán-rendszer kiépülhessen. Sokaknak nyilván nem könnyű egyszerre elfogadni ezt a két dolgot, de mi erre meg azt mondjuk, hogy egyik nélkül sem lehet túllépni azokon a problémákon, amelyek miatt az ország ilyen helyzetbe került.
hvg.hu: Az LMP deklarált stratégiai célja egy önálló pólus megteremtése – ehhez képest minden jel szerint a parlamentbe kerülésért kell majd küzdenie. Ez mennyiben írja felül a stratégiát?
Sz.B.: Semennyire. A párt most kétségtelenül elszenvedett egy komoly veszteséget…
hvg.hu: De a pártszakadás előtt sem voltak olyan helyzetben, hogy önálló pólussá váljanak.
Sz.B.: Nekünk akkor is ez a küldetésünk. Ez a feladatunk, ezen dolgozunk.
hvg.hu: A többi ellenzéki mozgalommal továbbra sem közösködnek akkor?
Sz.B.: Konkrét ügyekben eddig is, és ezután is nyitottak vagyunk erre. A köztársaság helyreállításáról szóló programunkat például meg fogjuk vitatni a szocialistákkal.
hvg.hu: Az Együtt 2014 számára konkrét ügy lenne nyilván az is, hogy részt vegyenek velük egy közös demonstráción március 15-én. Ezt elutasították.
Sz.B.: Az LMP az elmúlt években is, és most is azt az álláspontot képviselte, hogy egyetlen pártnak sem szabad rátelepednie a nemzeti ünnepekre. Bajnai Gordon a közelmúltban már levelet is küldött, amely számunkra értelmezhetetlen volt. Az Együtt 2014 ráadásul úgy küldte el azt, hogy egyből a sajtót is értesítette. Szerintünk, ha valaki komolyan az együttgondolkodást tartja fő célnak, akkor ahhoz nem keres ekkora médiafelhajtást. Így viszont éltünk a gyanúval, hogy ez a levél inkább egy Mesterházy-Bajnai deathmatch-be akart bevonni minket. Ebbe viszont nem kívánunk beszállni. Nekünk megvan a programunk arra nézve, hogyan lehet helyreállítani az Orbán-rezsim által felszámolt alkotmányosságot.
hvg.hu: Akkor az is axióma, hogy egyedül indulnak a választásokon.
Sz.B.: Saját jogon akarunk bejutni a Parlamentbe.
hvg.hu: Az önök által baloldali panoptikumnak nevezett csoport tagjai közül jó páran reaktiválták magukat. Velük semmilyen körülmények között nem állnak szóba?
Sz.B.: Azokkal, akik felelősek az ország mai állapotáért, nem tudunk szövetkezni.
hvg.hu: Schiffer András azt mondta az ATV-ben, hogy az Orbán-rezsimet tömegtüntetésekkel lehetne megroppantani, de ehelyett elit csoportok vannak csak az utcán. Az LMP sem tud tömegeket megmozdítani.
Sz.B.: András azt is mondta, hogy attól, hogy valakinek magas az adrenalin szintje, még nem biztos, hogy változást tud elérni. Ez nem elég, minden szinten küzdeni kell. Ezért is tartjuk meg a 4K!-val közös demonstrációnkat április közepén. Tőlünk ugyanakkor nem lehet elvárni, hogy olyan tömegeket mozgassunk meg, mint egy hatalmas infrastruktúrával rendelkező nagy párt.
hvg.hu: Mikorra várja, hogy kimutatható emelkedés legyen a párt támogatottságában?
Sz.B.: Fél év mindenképpen kell ehhez, így az őszre tenném ezt.