2013. március. 27. 13:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. március. 27. 14:28 Itthon

A Btk.-ban rögzíti a kormány az önkényuralmi jelképek tilalmát

A Btk.-módosítással nem általánosan tiltanák az önkényuralmi jelképek – horogkereszt, nyilaskereszt, sarló-kalapács, ötágú vöröscsillag – használatát, hanem csak abban az esetben, ha a köznyugalom megzavarására alkalmas módon terjesztik vagy nagy nyilvánosság előtt használják azokat.

Módosítja a büntető törvénykönyvet a kormány, hogy május 1-je után se lehessen önkényuralmi jelképeket viselni. A jövőben büntethető lesz az, aki a köznyugalom megzavarására alkalmas módon viseli az önkényuralom jelképeit – tudatta szerdán közleményben a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium.

A köznyugalom megzavarásának minősülne az is, ha az önkényuralmi rendszerek áldozatainak emberi méltóságát vagy kegyeleti jogát sértenék meg – írták. 

Nincs általános tiltás

A módosítással az általános tiltás helyett az önkényuralmi jelképeknek (horogkereszt, nyilaskereszt, sarló-kalapács, ötágú vöröscsillag) a köznyugalom megzavarására alkalmas módon való terjesztését, nagy nyilvánosság előtti használatát vagy közszemlére tételét tiltják meg. A módosítás – amely egyértelműbb és pontosabb megfogalmazást biztosít, valamint elősegíti a jogalkalmazás egységesítését –, mind a jelenlegi, mind a július 1-jén hatályba lépő új Btk.-t érinti – írta a tárca.
 
Az Alkotmánybíróság április 30-ai hatállyal megsemmisítette a büntető törvénykönyvről szóló törvény önkényuralmi jelképek használatát tiltó paragrafusát, és alkotmányellenessé nyilvánította, mivel álláspontja szerint az túl tágan határozta meg a büntetendő magatartások körét, ami önkényes jogértelmezéshez és a véleménynyilvánítás szabadságának indokolatlan korlátozásához vezethet. A megsemmisítés fő érve az volt, hogy a büntetőjogi szabályozás nem kellően pontos, konkrét és meghatározott, és emiatt a bírói jogalkalmazás nem válhatott egységessé.

Az önkényuralmi jelképek használatának kérdésében a magyar felfogás összeütközésbe került a nemzetközi gyakorlattal is, az Emberi Jogok Európai Bírósága is kifogást emelt. A mostani döntés szem előtt tartja hazánk sajátos történelmi helyzetét, ugyanakkor eleget tud tenni a kormány az EJEB joggyakorlatának is.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.