Furcsán reagáltak a túzokok a havazásra
A túzokok feladták a fészekrakó hely keresését, újra téli csapatokba verődnek, a márciusi tél becsapta őket.
A Körös-Maros Nemzeti Park szakemberei kedden egy 176 madárból álló csapatot figyeltek meg a dévaványai pusztán - közölte Tirják László, a Körös-Maros Nemzeti Park igazgatója.
Azt mondta, ritkaságnak számít, hogy a fokozottan védett túzok ilyen nagy létszámú, 175 madárból álló téli csapatokba szerveződjön, és a szakmában mindenki számára meglepetésnek számít, hogy ez tavasszal, március utolsó napjaiban történik, a párzás és a fészekrakó hely keresésének időszakában.
A fiatal túzok kakasok és tyúkok idén is a szokásos időben, kora tavasszal széledtek szét a pusztán, hogy optimális dürgő és fészekrakó helyet keressenek maguknak, a szokatlan márciusi hóesés és a több napon át tartó éjszakai fagyos hideg "óvatosságra intette őket" - magyarázta az igazgató. Hozzátette, ha visszaáll a természet rendje és kitavaszodik, a madarak újra elindulnak párzó és fészekrakó helyet keresni a dévaványai pusztákon.
A túzok fokozottan védett madár, a magyar természetvédelem szimbóluma, a Körös-Maros Nemzeti Park jelképe. Európában Dévaványán található a legnépesebb túzok-élőhely. Sok természetvédelmi szakember és természetet kedvelő keresi fel a dévaványai pusztán működő Réhelyi Látogató Központot, hogy természetes élő környezetben ismerkedjen a ritkaságnak számító madár természetes élő környezetével.