2013. március. 12. 17:43 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 12. 17:43 Itthon

Világritkaságot kapott a Természettudományi Múzeum

Tartós kölcsönbe ad egy ritka madárpreparátumot, egy vékonycsőrű pólingot a Soroksári Helytörténeti Gyűjtemény a Magyar Természettudományi Múzeumnak - döntött kedden a kerület képviselő-testülete.

A múzeum állattárának vezetői levélben keresték meg a kerületi gyűjteményt, mert a szakleltár során váratlan értékre, egy montírozott vékonycsőrű pólingra bukkantak.

A Dél-Pest állatvilága című kiállításon látható faj az egész világon a kihalás szélén áll, jelenlegi állományát mindössze 50 példányra becsülik. A védett madár eszmei értéke egymillió forint.

Magyarországon ez a faj nem fészkel, kizárólag vonulás alatt jelent meg, és az utóbbi 150 évben mindössze 100 alkalommal észlelték. A Természettudományi Múzeum szerint a preparátum zoológiai és tudománytörténeti szempontból is jelentős.

Mivel a múzeumnak egyetlen ilyen példánya sincs, a kerületi gyűjteménytől kérték, hogy adja át tartós kölcsönbe vagy véglegesen. Cserébe a Dunára jellemző, a helytörténeti kiállításon be nem mutatott gerinces három példányát ajánlották fel.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.