Heti Válasz, Mandiner: rossz ez az alkotmánymódosítás
A Fidesz-kormánnyal egyébként szimpatizáló lapok, így a Heti Válasz és a Mandiner.hu szerzője is a szabadságot korlátozó pártprogramnak tartják az alaptörvény hétfőre tervezett módosításait.
Az alkotmánykiegészítő csomag egy közjogi lasagne, és cseppet sem vigasztaló, lóhúst nem találni benne – írja a Heti Válasz online felületén hétfőn megjelent cikkében Ablonczy Bálint, úgy folytatva: egymás hegyére-hátára dobált, különböző minőségű összetevők, az Alaptörvény szintjét eredetileg meg sem ütő, korábban az Átmeneti Rendelkezésekben letudni kívánt passzusok sorjáznak.
Azt írja, már önmagában a törvényalkotó hitelességét romboló jelenség, hogy két éven belül negyedszer módosítják „gránitszilárdságú” alkotásukat, ennél súlyosabb baj azonban: a legfontosabb jogszabályba pártérdekektől nehezen elszakítható részletkérdéseket is betuszkolnak. Ha realitásérzéküket még nem veszítették el, a kormánypártiaknak látniuk kellene azt is: az Európa Tanács, a német külügyminisztérium, az Európai Bizottság, az amerikai adminisztráció szinte azonnali és keresetlen elítélő véleménye vészjósló jelzés – teszi hozzá Ablonczy, aki szerint a Fidesz politikusai jelentős társadalmi csoportokat sértő, vagy felháborító eljárásukkal nem pusztán önmaguknak okoznak kárt, s félő, hogy tovább szaggatják közös dolgaink már amúgy is felfeslő szövetét.
A módosításban foglalt cikkek nagy része a rendszerváltással létrejött szabadságot kívánja bizonyos korlátok közé szorítani – írja a Mandiner.hu szerzője, Lakner Dávid hétfői cikkében. Szerinte a módosítás egyes pontjain felesleges is pontról pontra végigmenni, a felsoroltak ugyanis egy párt politikájának részét képzik, nem pedig a nemzet konszenzusos alapját. Épp ugyanolyan pártos gondolatok azok, amelyeket most az alkotmányba írnak, mint mondjuk a trafiktörvény, a vizitdíj, a tandíj vagy akármi más, ezek a módosítások igenis a demokráciát sértik, mert a társadalom egésze nem ért velük egyet, mégis leválthatatlan programpontokká kívánják őket tenni – írja a szerző, aki felidézi, hogy míg Schmitt Pál lemondásának szükségességéről még a jobboldalon is konszenzus alakult ki, a mostani módosítások elítéléséről annyira nincs, hogy Sólyom Lászlón kívül szinte a teljes jobboldal hallgat, és a volt államfő is csak a Népszabadságban tudja publikálni az alkotmánymódosítást elítélő véleményét.