2013. március. 04. 11:47 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 04. 12:02 Itthon

Rengeteg illegális régiségre bukkant a NAV egy furgonban

Mintegy tízezer régiségnek számító tárgyat találtak a vámosok két bolgár férfinál a múlt héten - hangzott el a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hétfői mosonmagyaróvári sajtótájékoztatóján.

Lukács György százados, bevetési osztályvezető elmondta: rutinellenőrzés során állították meg a München közeli régiségvásárra tartó férfiak furgonját, amelynek csomagtartójában mintegy húszezer tárgyat találtak. Ezek fele ős-, ó- és középkori régiség, és engedélykötelesek lett volna. A jogellenesen birtokolt tárgyak értéke körülbelül 45 millió forint.

Közlése szerint olyan jó állapotú kelta kardokat próbáltak Németországba vinni, amilyenek egyetlen hazai múzeumban sincsenek, de számos római kori és bizánci arany-, ezüstérme és más fémveret is volt a csomagban, valamint régi kitüntetések is. Ez utóbbiak között akadt olyan, a 19-20. század fordulójáról származó török érdemrend, amelyből rendkívül kevés készült.

A százados jelezte: a két férfi azt közölte, nem tudták, hogy a kincsek Magyarországon átszállításához hatósági engedélyre van szükségük, és egy sorszám nélküli számlával próbálta igazolni a szállítmány eredetét. Ellenük, szabadlábon hagyásuk mellett, visszaélés kulturális javakkal bűncselekmény alapos gyanúja miatt indult rendőrségi eljárás. 

A régiségek, amelyeknek pontos leltározása most kezdődik, a magyar hatóságok gyanúja szerint sírrablásból származnak, de mivel a furgon utasai magyarországi megállóról is beszámoltak, nem zárható ki, hogy itt is vásároltak antik tárgyakat. Így azok az eljárás lezárulta után magyarországi vagy bulgáriai múzeumokba kerülhetnek - tette hozzá a bevetési osztályvezető.
   

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.